146 години от Освобождението на Балчик от османско владичество бяха отбелязани с венци и цветя пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, на пл. „21 септември“. Паметта на загиналите почетоха с падане на колене и минута мълчание кметът на общината Николай Ангелов, председателят на Общински съвет Виктор Лучиянов, общински съветници, кметове на села, представители на институции и организации, ученици, граждани.
„Датата 31 януари остава в сянката на националния ни празник Трети март, но за нас е Денят на Освобождението. По ирония на съдбата добруджанци два пъти биват поробвани и два пъти освобождавани. За нас свободата еизстрадана повече от другите и затова ние трябва да помним и да почитаме героите, пожертвали живота си в името на свободата на България. Днес е ден за преклонение и ден за празнуване, ден, който ни призовава да пазим историческата си памет, да я предадем на идващите поколения, за да бъдем достойни българи“ – приветства директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева.
Кметът Николай Ангелов припомни историческите събития в словото си:
"На 31 януари 2024 се навършиха 146 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии посрещат с неописуема радост своите освободители - кубанските казаци от Казашката дивизия на генерал-майор Николай Янов.
Радостта на балчиклии е голяма, защото предишните дни градът е изложен на голяма опасност. След разгрома на турските войски при Хаджиоглу Пазарджик (днес Добрич) на 26 януари 1878 г., оттеглящите се турски армейски части изоставят и Балчик, оттегляйки се към Варна. Част от местното турско население също бяга на юг. Последни напускат града башибозушките отряди. Те подпалват магазини и къщи в християнския квартал Гемеджи мехле, но поради бързото си бягство местните българи успяват да потушат пожарите. Страхът обаче си остава. Затова местните жители ликуват и посрещат с камбанен звън на 31 януари освободителните руски войски. По стара българска традиция те са посрещнати с хляб и сол. На следващия ден тържествата продължават - тук пристигат пехотните части и самият командващ 14-и армейски корпус в Добруджа генерал-лейтенант Цимерман с щаба си. Това са незабравими дни за местното християнско население - празнуват българи, гърци, арменци, евреи. Всички те приемат в домовете си като скъпи гости своите освободители.
За будния дух на града говори и фактът, че мнозина местни патриоти по време на войната бягат на север и се включват в доброволческата конна чета на Андрей Василев - Амирата. В новооткрити документи тя се споменава и като Балчишката чета, което красноречиво говори, че по-голяма част от доброволците са балчиклии. Те пазят добруджанското население от башибозушки банди и предават разузнавателни сведения на руските войски.
Макар в нашия край да не са водени тежки сражения по време на войната, в града ни също има места на преклонение, където да поставим своите цветя в знак на почит и уважение. След Освобождението тук живеят седмина опълченци. В знак на признателност на Етнографския музей е поставена паметна плоча с имената на трима от тях, живели най-дълго тук - Георги Попов, Никола Иванов и Никола Минков."
Чуйте още в репортажа на Албена Иванова:„В допълнителните 50 милиона за здравеопазване във Варна не са предвидени никакви средства за кариерното развитие на работещите в общинските здравни заведения. Акцентът е върху закупуване на нова апаратура и най-вече върху строително-монтажни дейности“. Това коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна, варненският депутат от ПП/ДБ д-р..
Жители на аксаковското село Долище, Варненска област, излязоха на протестно събрани в центъра на населеното място заради опасната отсечка от 2,5 километра, която е половината от пътя към Варна и трябва да бъде ремонтирана от общината в морския град. Отсечката е толкова разбит, че вече е опасна и непроходима - казаха хората. Те поискаха спешен авариен..
Тази седмица Варненският общински съвет гласува в бюджета на общината да бъдат предвидени близо 50 милиона лева, които през следващите три години ще бъдат инвестирани в развитието на общинското здравеопазване. „С парите ще се закупи модерна апаратура и ще бъде извършен ремонт на сгради в четирите общински болници и ДКЦ-тата в града“. Това..
Пореден протест срещу застрояването на Морската градина и крайбрежната алея беше организиран днес във Варна. Потестиращите отново призоваха за спиране на автомобилие в Морската градина и превръщането на крайбрежната алея в пешеходна зона. "Всичко да е пешеходно, безопастно, красиво, както би следвало да се очаква във всеки парк. Но..
Да бъдат представени бъдещите инвестиционни намерения за развитие на Крайбрежната алея настояват от сдружението "Варна диша". Това каза Милена Пехливанова, съосновател на сдружението, която припомни, че днес отново ще бъде проведен протест. По думите й инвеститорът "Холдинг Варна" не показва цялата картина. В момента започна проект за изграждане на..
Община Добрич спира разширяването на обхвата на платеното паркиране в областния център. Проектът беше подложен на обществено обсъждане в продължение на три месеца и предизвика масово недоволство сред жителите на Добрич. „Синята зона“ обхваща едва 665 места и е разположена единствено в идеалния център. Информация на кореспондента ни Мая Райнова...
Малък самолет с двама души на борда се е разбил в близост до търговски център във Филаделфия, в резултат на което има много жертви на земята, съобщават местни медии, предаде агенция Ройтерс. Най-малко една къща и няколко автомобила са били обхванати в пламъци. Малко по късно става ясно, че самолетът е въздушна линейка с дете и петима души на борда. В..