Януари. Тишината на борова гора. Безкрайното бяло на снега. Все неща, на които да се наслаждаваш.
Ние също избрахме да отидем извън града, на място без интернет. Влязохме в асансьора на времето и смело натиснахме бутона за няколко етажа по-надолу, в случай че това отговаря на няколко десетилетия назад.
Няма да разказвам за предизвикателството да размразим тръбите, да се сдобием с течаща вода, да намерим кибрит за огъня, защото сме непушачи и последното нещо, което би ни хрумнало е, вместо салата цезар и бутилка совиньон блан, да помъкнем със себе си някакви кибритчета.
Няма да разказвам за страховете, съжалението и безброй пъти повтореното на ум, а от време не време и на глас, възкликацание: „ На кого изобщо му хрумна тази откачена идея? Защо? Защо съм тук, а не у дома на топло във ваната, докато във фурната се пекат любимите ми мъфини, а аз слушам песните, без които не мога и пея с цяло гърло, за да заглуша изпълнителите и да излея в децибели радостта от живота? Защо?“.
Впрочем, знаем за индекса на щастието, но коя е най-правилната мерна единица за радостта от живота? Децибели? Калории, градуси, километри? Карати? Грамове, килограми?
Или може би радостта от живота се описва в цветове? Бялото на януари, който те прегръща отвсякъде, слиза от планината, замразява тръбите в извънградската къща, в кристалната тишина на деня отронва от боровете туфичка сняг и това звучи като лека въздушна целувка между гората и земята...
Или може би радостта от живота е в жълто-червените пламъчета на огъня, които първоначално тихичко се разиграват в камината, след като отнякъде по чудо е изскочил кибрит... Ура! Кибрит! Ще запалим огън, ще оцелеем.
И после светлината на тези жълто-червени пламъчета скицира лицата ни, палаво пробягва по очертанията на стаята и постепенно създава уют и спокойствие. Спокойствието, че си на сигурно място, ще бъде хубаво и предстоят неща, на които да се наслаждаваш.
Или може би радостта от живота се измерва в аромати... На кротката борова гора отвън. На разпалените дървени въглища. На нещо вкусно, което след малко ще сложим на трапезата.
Или може би в силата на смеха, който в началото прозвучава плахо с първите капки вода, потекли от размразените тръби и с първия утешителен звук, който се чува от клечката кибрит като сигнал, че сме преодолели предизвикателствата и оттук нататък всичко ще продължи по план и компанията ще се радва на приятна почивка.
Вероятно мерната единица за радост е нещо много лично. А още по-вероятно щастливите хора изобщо не се занимават с това да измерват нивото на щастие и да го вкарват в таблици, схеми и статистики. Защото навсякъде по света умни хора седят в кабинети и пишат дисертации, събират данни и обявяват, че екстравертите са по-щастливи от интровертите, оптимистите са по-радостни от песимистите, хората с бакалавърска степен са по-доволни от хората с научни степени, богатите са по-щастливи от бедните, макар и не винаги, а хората, които се връщат от работа са по-щастливи от онези, които са тръгнали натам.
Всъщност, в началото - в онази извънградска къща, извадена от строй през януари, мислехме, че попадаме в беда. Няколко часа по-късно изпитвахме безкрайна радост от живота във всичките й възможни измерения. Така че, да, всички търсим щастието, а то понякога изскача от най-неочаквани места, неща и ситуации и когато това се случи лесна работа е да го задържим и да го преживеем пълноценно. От нас зависи.
Студентските съвети към Икономически университет – Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ организират Великденски концерт с благотворителна кауза, който ще се състои на 16 април 2025 г. от 18:00 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Събитието е в подкрепа на Стефка Веселинова Христова – докторант и преподавател,..
Днес отбелязваме втория ден от Страстната седмица – Велики вторник, ден за поучения и нравствени наставления, който ни води към важни духовни размисли. Според традицията , Иисус Христос ни дава пример за истинска благотворителност, като призовава да даваме не от излишъка си, а както бедната вдовица, която отделя от последните си материални средства...
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..