Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е нужно за обособяването на нови открити пространства за спорт във Варна?

Снимка: Pixabay

Създаването на открити градски пространства струва 5-6 пъти по-малко от изграждането на закритите. Това подчерта в предаването "Новият ден" по Радио Варна архитект Максим Недков. При откритите пространства няма врата, те са достъпни за всички, допълни той. 

Какво е нужно за обособяването на открити пространства за спорт във Варна? 

Когато се създават пространства, те трябва да са достатъчно и използваеми за всички, коментира Недков. По думите му е важно откритите скейт паркове да бъдат извън центъра на града. Едно дете на 9, 10 и 12 години няма свободата да стигне до центъра, посочи още той. 

Във Варна има много детски площадки, но те са подходящи за деца до 6-7 години. Какво се случва след това? 

Сигурен съм, че ако потърсим, ще намерим такива пространства, допълни Недков. Той даде за положителен пример в това отношение Добрич, Стара Загора и Бургас. Там се набелязва пространство, стяга се като скейт парк или площадка за различни всеобхватни спортове. Оказва се, че проектант на скейт съоръженията в тези градове е варненец, допълни Недков.

Според архитекта все повече във Варна, както и в цялата страна, се говори за градска среда и за спорт. Оформя се една критична маса, която дава своите идеи и споделя своите несъгласия с темата. За мен, като отида някъде и съм сред хората, е важно какви са темите, по които се говори. В момента във Варна има един скейт парк. Той се намира в район "Младост" и никой не иска да го ползва, допълни арх. Максим Недков. Хем имаме скейт парк, хем нямаме, коментира той. 

Подробностите чуйте в разговора на Доротея Николова с арх. Максим Недков:








По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30