Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е нужно за обособяването на нови открити пространства за спорт във Варна?

Снимка: Pixabay

Създаването на открити градски пространства струва 5-6 пъти по-малко от изграждането на закритите. Това подчерта в предаването "Новият ден" по Радио Варна архитект Максим Недков. При откритите пространства няма врата, те са достъпни за всички, допълни той. 

Какво е нужно за обособяването на открити пространства за спорт във Варна? 

Когато се създават пространства, те трябва да са достатъчно и използваеми за всички, коментира Недков. По думите му е важно откритите скейт паркове да бъдат извън центъра на града. Едно дете на 9, 10 и 12 години няма свободата да стигне до центъра, посочи още той. 

Във Варна има много детски площадки, но те са подходящи за деца до 6-7 години. Какво се случва след това? 

Сигурен съм, че ако потърсим, ще намерим такива пространства, допълни Недков. Той даде за положителен пример в това отношение Добрич, Стара Загора и Бургас. Там се набелязва пространство, стяга се като скейт парк или площадка за различни всеобхватни спортове. Оказва се, че проектант на скейт съоръженията в тези градове е варненец, допълни Недков.

Според архитекта все повече във Варна, както и в цялата страна, се говори за градска среда и за спорт. Оформя се една критична маса, която дава своите идеи и споделя своите несъгласия с темата. За мен, като отида някъде и съм сред хората, е важно какви са темите, по които се говори. В момента във Варна има един скейт парк. Той се намира в район "Младост" и никой не иска да го ползва, допълни арх. Максим Недков. Хем имаме скейт парк, хем нямаме, коментира той. 

Подробностите чуйте в разговора на Доротея Николова с арх. Максим Недков:








По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55

С куче на път - полезни съвети за щастлива ваканция

В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..

публикувано на 17.07.25 в 08:10

Църквата почита Света Марина

Българската православна църква почита  паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.  Празникът на светицата е в третия ден от..

публикувано на 17.07.25 в 07:14

Варненският свободен университет и Община Шумен ще подпишат договор за сътрудничество

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..

публикувано на 16.07.25 в 10:15

Православната църква чества света Юлия

Православната църква чества днес света мъченица Юлия.  Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..

публикувано на 16.07.25 в 08:31

Българските училища в чужбина се събират на 22 юли във Велико Търново

Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново.   "Учим, играейки. Играем, учейки!"   е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..

публикувано на 16.07.25 в 07:05

Започна първата интерактивна градска игра Play БНР във Варна

В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна .  Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..

публикувано на 15.07.25 в 20:30