Постепенно изкуствения интелект става неотменима част от ежедневието ни. Всъщност той винаги е бил около нас, но днес присъствието му е все по-осезаемо. Изкуственият интелект навлиза все по-устойчиво и в образованието. Преподавателите във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ го използват с години в учебния процес. С негова помощ те събират, обработват и представят информация. Студентите - за да подготвят курсовите си работи, както и да създават съдържание. Но до колко използването на изкуствен интелект във висшето образование не замества основните знания?
Професор Йордан Сивков, ръководител на катедра "Електроника" във Висшето военноморско училище е категоричен, че преподавателите насърчават студентите да използват изкуствен интелект, но не и чрез него да заместват знанията си."Ние не ги учим да използват ИИ да заменят образованието си, а да го използват като техен асистент."
Изкуственият интелект със сигурност помага на студентите при решаването на техните учебни казуси и тестове. Всъщност навсякъде, където има изпитване.
"И определено това се случва. Не можем да го отречем. Но наша е отговорността ние да ги научим, че този начин на заобикаляне на правилата не е продуктивен за тях. Защото дори и да ги заобиколите и да си направите теста в момента, утре, когато отидете на работа, ще попаднете в конкурентна среда, където няма да реши вашия проблем. Вие няма да покажете пред работодателя си по-добро лице. По-добре ад се научите ад използвате този инструмент, а не да го използвате като хак, с който да прецакате системата."
Но и това се случва, коментира професор Йордан Сивков от Висшето военноморско училище.
"Попаднахме няколко пъти и това породи дискусия сред академичната общност на ниво катедра, факултет. Това е нов феномен, с който трябва да се справим. И имаше от едната крайност, до другата крайност мнения. Но надделя консенсуса, че е наша отговорността ние да обясним на студентите защо това не е правилно."
Втора година Елица Дочевска изучава "Киберсигурност". Използва възможностите на изкуствения интелект, за да попълни знанията си.
"Може би беше миналата година, когато ми се наложи да си доизясня някои неща в процеса на подготовка за определен изпит. Имала съм много малко време за подготовка. Съответно не съм могла да потърся помощ от преподавател. И за да мога да попълня тези пропуски, които съм забелязала, че имам, съм потърсила така помощ."
За четвъртокурсникът от специалност "Киберсигурност", Димитър Димитров ролята на тези инструменти може да е както положителна, така и отрицателна.
"Когато имаш опит с работата с хора, с информация, трябва да знаеш, че първото, което прочетеш, не винаги е вярно. Трябва да бъдеш по-скептичен, трябва да имаш по-рационално мислене, за да откриеш дали това е вярно или не."
Димитър Димитров е наясно, че не трябва да се има пълно доверие в данните, които събира с помощта на изкуствения интелект.
"Изкуственият интелект е метод за ускоряване на процеса на изготвяне на курсови проекти, на домашни, но не и заместване на тяхното писане от страна на студента.
Елица Дочевска е наясно, че използването на подобни методи може да е напълно безполезно, ако не се познава материята.
"Ако един студент въобще не разбира материята и зададе въпрос на ИИ, той ще получи отговор, но се съмнявам, че първо ще го разбере, както трябва да бъде разбран и въобще ще осъзнае какво трябва да научи."
"И съответно ИИ са супер, въпросът е, че те се обучават повечето пъти основно на статистическия принцип. И ако имаме повече, хора, които имат мнение примерно - "Земята е плоска", според ИИ земята ще бъде плоска."
Критичното мислене е много важно. За това преподавателите се опитват да убедят студентите, че по-бързо, не винаги означава по-добро, коментира професор Йордан Сивков от Висшето военноморско училище.
"Хубаво е да бързаме, но да бързаме умно. Студентите, които хванахме, че са използвали ИИ, за да заместят знанията си, създадоха съдържанието си отново, без използването на ИИ."
Националната селективна конференция на Европейския младежки парламент (ЕМП) се провежда във Варна. Събитието цели сформирането на екипи, които да се обучат да работят заедно. Европейският младежки парламент е една от най-големите европейски платформи за политически дебат, междукултурни срещи, европейско гражданско образование и обмен на идеи за..
Правителството одобри допълнителни средства в размер на близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация, съобщи министърът на културата Мариан Бачев. Допълнителните средства ще осигурят възможността за проучване на седем от най-значимите археологически обекти в страната, сред които са първата българска столица Плиска,..
Над 120 административни производства са образувани за незаконни къщи във варненския квартал "Максуда", съобщи районният кмет Христо Христов. Община Варна е задвижила процедурата за тяхното премахване, но процедурата за това е дълга. Сигурно заповедите за събаряне ще влязат в съда, но моята работа ще си я свърша. Влязат ли в сила заповедите, започваме..
До десет дни ще започне ремонтът на улица "Поп Димитър" във Варна, съобщи за предаването "Новият ден" на Радио Варна кметът на район "Младост" Христо Христов. Дейностите ще започнат от кръстовището на бул. "Цар Освободител" до разклонението с блок 65 в квартала. До месец септември се очаква да приключи друг ключов ремонт в района - на улица..
Пожарът на Халкидики е потушен, без пострадали туристи. На Крит обаче от вчера не могат да спрат огнената стихия, като има изгорели къщи и хотели, предава БНР . Няма активен пожарен фронт на Халкидики, съобщи кметът на Ситония. Огнеборците успяха да спрат пожара към вилната зона на град Никити. Все още обаче има опасност от разпалване на огнища от..
Без дебати парламентът прие оставката на Кирил Петков като народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България", която той депозира в деловодството на 30 юни, предаде БНР . 197 депутати гласуваха "за", въздържаха се 8 народни представители от "Величие". Петков внесе заявлението си за оттегляне като депутат, след като преди това..
79-годишна варненка е станала поредната жертва на ало измамите. Жената е получила преди седмица телефонно обаждане, в което непознат мъж се е представил за лекар и я уведомил, че дъщеря ѝ е пострадала. Последвала добре познатата вече схема, в която измамникът поискал много голяма сума пари. Възрастната жена успяла да събере 4 000 лева, които предала на..