Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как популярните дестинации се справят с излишъка от туристи?

Снимка: БГНЕС


Задължителна резервация, лимит за броя на посетителите, временно и дори пълно затваряне. Това са част от мерките, които много туристически обекти по света налагат, за да ограничат последствията от масовите посещения. Как популярните туристически дестинации се опитват да се справят с излишъка от туристи, които нанасят щети на природното и културно наследство?

В отговор на тълпите от хора и шума редица държави решиха да повишат различни такси и да въведат ограничения в броя на посетителите, коментира Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара:

"Повишаване на данъците от туристите в дестинации като Венеция, Амстердам, Париж, Барселона, е свързано с т.нар. свръхтуризъм или пренасищане с посетители. Давам пример с Акропола в Гърция. Изследванията са показали, че максимално 21 хиляди души могат да посещават този обект. Поради тази причина те въведоха график или по-скоро регистрация на желаещите посетители, така че да могат да разпръснат този поток в рамките на деня и да не се прехвърля числото 21 хиляди в най-натоварените дни, защото това уврежда ресурса и създава напрежение между посетителите, дискомфорт и те остават недоволни."

Туристите в Париж плащат тройно по-висока такса за престой в хотел от началото на годината, в която френската столица е домакин на Олимпийските игри.

Барселона и Мадрид също обявиха, че обмислят повишение на съществуващите туристически такси, които се плащат в хотелите. 

От месец март Гърция въвежда нова туристическа такса "климатичен данък". Таксата ще е двойно по-висока от сегашната.

В Амстердам повишават туристическия данък до 12.5% от цената на хотелската стая. Така най-големият град в Нидерландия стана градът с най-висок туристически данък в Европейския съюз.

Венеция планира да въведе дневна такса още тази пролет като пилотна програма, уточни проф.Маринов:

"Във Венеция за една година минават 30 милиона посетители, от тях само 10 % или около 3 милиона нощуват в Стария град. Те се опитват много внимателно да въведат такса за  еднодневните посетители. Първоначалните им намерения бяха за 10 евро, накрая решиха да са 5 евро, но не през цялата година. Експериментално ще пробват в най-натоварените периоди - от 25 април до 5 май, уикендите на месец май и юни, първите уикенди на юли. Таксата ще бъде валидна за посетители от 8.30 до 16.30 ч. Туристите, които посещават Венеция след 16.30 часа се предполага, че идват за вечеря и ресторанти, и няма да плащат. "

Чуйте повече в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорно инфлуенсърство? Що е то

Покрай казуса с чалга певицата, която рекламираше енергийни напитки под формата на прах се заговори за отговорно инфлуенсърство. Всеки може да бъде инфлуенсър в днешно време, казва маркетологът Иво Илиев. Ето наскоро видяхме две млади момчета с китари, които свирят и изведнъж от улични музиканти станаха инфлуенсъри. Това, което е..

публикувано на 13.09.24 в 13:00

Седмична прогноза за времето от 13 до 19 септември

В петък денят ще започне със слънчево време, но впоследствие облачността ще се увеличи и към края на деня на изолирани места ще превали слаб дъжд. Вятърът от юг-югоизток ще се усили. Минимални температури 12°-17°, по крайбрежието 15°-20°, максимални между 27° и 32°, по брега на морето 24°-29°. От събота до понеделник облачността ще е по-често..

публикувано на 13.09.24 в 06:41

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11

Варненци газят в наводнени и кални подлези

"Снимаш ли?", ме пита възрастен мъж с колело, който видимо се прибира от Морската градина през подлеза до Детския кът.  "Да.", отговорих.  "Снимай, а след това качи в интернет, че да го видят всички.", отвърна той и мина през подлеза карайки колелото си. Така си спести калните обувки и мокрите крака. Но не и хората, които вървят пеша...

публикувано на 11.09.24 в 18:20

Умения за спасители демонстрираха варненски младежи

Състезание по водно спасяване "Млад спасител - 2024" се провежда на Южния плаж във Варна, под басейн „Приморски“. В това 11-то издание на издание на националното състезание участват 86 деца и младежи  на възраст от 11 до 17 години , разпределени във възрастови групи. Дисциплините са четири -  200/400 метра  плуване в открити води, плажни..

публикувано на 11.09.24 в 12:28

Дъждовно време в сряда

Днес ще е предимно облачно с валежи от дъжд, придружени от гръмотевици. На места ще има по-значителни сумарни количества. Следобед валежите ще отслабнат, а облачността ще се разкъса. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и югоизток, който постепенно ще се преориентира от запад-северозапад. По време на валеж е възможно временно, но рязко усилване на..

публикувано на 11.09.24 в 05:53