Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

534 нови археологически находки са постъпили във фондовете на Варненския музей

Находка от ул. Сан Стефано", Варна
Снимка: РИМ-Варна

В Деня на археолога – 14 февруари - екипът на отдел „Археология“ при Регионалния исторически музей във Варна представи своята дейност през изминалата година, както и най-значимите открития на специалистите.

През 2023 година обектите на отдел „Археология“ са посетени от над 115 хиляди души, като най-голям интерес е имало към Аладжа манастир, който е с напълно обновена експозиция – повече от 67 хиляди души. Следват Археологическият музей, в който са влезли около 30 хиляди посетители и Големите Римски терми – с 16 хиляди.

Научно-изследователската работа включва 11 спасителни проучвания в резервата „Одесос – Варна“. От проведените редовни археологически разкопки 5 обекта традиционно са финансирани от Министерството на културата – Варненския халколитен некропол, къснохалколитното селище при гр. Суворово, крепостта „Петрич кале“ в Община Аврен, късноантичната крепост на нос Св. Атанас в Бяла и Марцианопол в гр. Девня.

Община Варна е финансирала спасителните проучвания на раннохристиянска църква до с. Звездица.

Нови 11 гроба от Варненския некропол са проучени през миналата година, каза ръководителят на обекта, д-р Владимир Славчев. След 30-годишно прекъсване, през 2021-ва беше възобновена работата по този изключително важен обект от световно значение. В два от гробовете археолозите са открили златни украшения. Особено интересна е находката на една красива огърлица с висулка от тип, който не е намиран досега на територията на Западното Черноморие.


Археологът д-р Васил Тенекеджиев представи един обект от спасителните проучвания в рамките на града – на ул. „Сан Стефано“ 27. Останки от различни исторически периоди са намерени в парцела, сред тях са две антични улици с каменна настилка. Специалистите са попаднали на една интересна колективна находка – метални апликации с човешки изображения, изработени от сребро с позлата.


Изненадващо откритие направиха археолозите при разкопките на крепостта „Петрич кале“, което засега няма научно обяснение. Става дума за голямо, вкопано в скалата съоръжение. При първите проучвания през 60-те години на миналия век то е определено като „щерна“ – водохранилище. По-късните разкопки показват, че предназначението му вероятно е било друго, а размерите му са много по-големи, отколкото се е смятало.

Д-р Мария Манолова, ръководител на обекта, обясни:


През 2023 година във фондовете на отдел „Археология“ на РИМ-Варна са постъпили 534 нови находки от разкопки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20

Нов театрален фестивал ще има във Варна

Варненският драматичен театър ще организира за първи път в края на септември Черноморски театрален фестивал. Това съобщи директорът на Театрално-музикален продуцентски център – Варна Даниела Димова. Вече е известно и с кое представление ще бъде открит фестивала –  „Алма Малер“.  Датите вече са фиксирани от 24-и до 28 септември...

публикувано на 10.02.25 в 16:39

Michael Schenker представя "My Years with UFO" на "Midalidare Rock In The Wine Valley"

MICHAEL SCHENKER GROUP се присъединяват към "Midalidare Rock In The Wine Valley 2025". Michael Schenker празнува своята 50-годишнина и обещава страхотно шоу с музика от последния си албум „My years with UFO“, издаден през септември миналата година.  MICHAEL SCHENKER GROUP ще свирят в събота, 12 юли. В същия ден за първи път в България ще видим и..

публикувано на 08.02.25 в 11:28

И MACHINE HEAD на "Hills Of Rock 2025"

Някои срещи са неизбежни: И MACHINE HEAD на "Hills Of Rock 2025" MACHINE HEAD се присъединяват към "Hills Of Rock 2025". Калифорнийската банда, предвождана от Роб Флин, са хедлайнерите на 26 юли, втория фестивален ден.  Досега освен MACHINE HEAD са обявени още: THE SMASHING PUMPKINS, SKUNK ANANSIE, GOJIRA, SEPULTURA, EXTREME, STATIC-X, WHILE SHE..

публикувано на 08.02.25 в 11:20

Късометражни „Български митове и легенди“ в бар за крафт бира

Все по-често изкуството излиза от общоприетите и достолепни здания и търси алтернативни пространства. Все повече продуценти и артисти предпочитат да представят творчеството си пред неформални публики, извън приетите театри, опери, галерии, кинозали. Такъв е случаят с филмовата инициатива „Български митове и легенди“ на платформата Кинематограф БГ. Филмите..

публикувано на 08.02.25 в 10:08

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" отбелязва своята 75-годишнина

Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на  два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1.  Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..

публикувано на 06.02.25 в 14:21