Държавният план-прием за учебната 2024-2025-та година за Варненска област предвижда 167 паралелки за 4343-ма ученици в 48 неспециализирани училища и в две специализирани, съобщи д-р Ирена Радева - началник на Регионалното управление по образование във Варна. Паралелките са по-малко от миналогодишните, когато са били 175, не само заради демографската криза, но и заради изискването на образователното министерство за пълняемост на паралелките. При определянето на нови специалности и професии е взето мнението на бизнеса, както и търсенето на кадри на регионалния пазар на труда, съобразно стратегиите и прогнозите за развитието на общините в областта. Интересна тенденция е притокът на ученици от Добрич, Балчик, Шумен, Каварна, Бургас и Обзор, посочи Ирена Радева.
Новите специалности за учебната 2024-2025 г. са: "Асистент на лекар по дентална медицина" и "Сценичен костюм“ за Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна; „Логистика на товари и услуги“,обвързана с професията "Куриер"за СУ "Н.Й. Вапцаров" в Суворово; "Търговия на едро и дребно“ по професия "Търговски представител", която ще се изучава в Професионалната гимназия по икономика "Д-р Ив. Богоров" във Варна.
Според документа, представен пред Постоянната комисия по заетост в Областната администрация от началника на Регионалното управление на образованието във Варна д-р Ирена Радева, за първи път в училища от три общини от областта: Дългопол – СУ „Св. Климент Охридски“, Вълчи дол – Професионална гимназия по земеделие и горско стопанство, с. Стефан Караджа и Долни чифлик – Професионална гимназия по селско стопанство, се създават три нови специалности – "Електронна търговия", "Полевъдство" и "Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения". Всяка една от тези специалности е обвързана с професия.
Най-атрактивните за бизнеса са специалностите по различни професии, изучавани по т. нар. дуална система за Варненска област са пет паралелки. Една от тях е специалност "Търговия" във Варненска търговска гимназия "Г. С. Раковски", 1 паралелка "Машини и системи ЦПУ" в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Бл. Сендов" към Технически университет – Варна, една паралелка "Мебелно производство" в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" – Варна, 1 паралелка "Пътно – строителна техника" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски" – Варна и в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дм. Менделеев" – паралелка "Осигуряване на продуктова информация", сочат данните от документа.
Проектът за държавен план-прием е обвързан с тригодишен анализ на показатели в цялостния образователно-възпитателен процес във всички учебни заведения в областта.
4344 са учениците от област Варна, които завършват 7-ми клас, а най-много от тях – 3342-ма учат в община Варна.
За поредна година се утвърждава тенденцията професионалните паралелки, както и тези със STEM професии и профили, да са повече от профилираните. 104 общо са професионалните паралелки в училищата от областта, а 60 - профилираните. Всички училища от област Варна са представили свои концепции за STEM кабинети, които са преминали през оценка.
За цялата област Варна 168 са планираните от държавата паралелки 8-и клас, а броят на учениците в тях е 4359. В 35 от тях, ученици на по-голяма възраст учат в задочна форма на обучение.
48 са училищата в област Варна, в които ще се осъществява държавният план-прием в 8-и клас за учебната 2024-2025 година. От тях 21 са средни училища, 18 са професионални гимназии, 5 са профилираните гимназии и 4 са обединените училища. Само две са специализираните учебни заведения на територията на областта – НУИ "Д. Христов“ и Спортното училище.
Според разпределението на паралелките по професионални направления, 22% от тях ще бъдат в направление „техника“, 15% ще заемат паралелки, в които ще се изучава „информатика“, 14% от общия дял професионални направления ще заемат паралелките, в които се изучава "услуги за личността" и "стопанско управление и администрация". В проекта за ДПП има и ново предложение за професионални паралелки по направление "здравеопазване".
Три са защитените от държавата специалности по професии "Електротехник", "Корабен техник" и "Корабоводител" , които се изучават в три специалности във ВМГ “Св. Н. Чудотворец“.
Според проекта на ДПП в 36 паралелки в 22 училища на територията на област Варна се изучават специалности от професии, по които се очаква недостиг от специалисти на пазара на труда. Сред най-дефицитните специалисти са хлебарите, готвачите, корабните монтьори, спедиторите – логистици, техник-лесовъд, електромонтьор, строителен техник, сътрудник социални дейности, ресторантьор и др.
Откриха боеприпас в района на парк "Росенец" при изкопни работи. Специализиран екип на Военноморските сили идентифицира находката като силно корозирала част от снаряд, без взривител, съобщават от ВМС. Боеприпасът беше транспортиран и унищожен на територията на Военноморска база Бургас при стриктно спазване на мерките на безопасност, съгласно..
Социални предприятия от Варна и региона ще могат да договарят коледни поръчки с представители на бизнеса в рамките на Варна ЕКСПО 2 „Купи с кауза“, което ще се проведе на 25 и 26 ноември на ул. „Цар Симеон I” №26 във Варна от 10 до 16 часа. Специализираното коледно договаряне се организира от Регионалния център за развитие на..
Молебен за здравето и спасението на двамата капитани от автомобиловоза "GALAXY LEADER" беше отслужен в моряшкия храм "Свети Николай Чудотворец" във Варна. Присъстваха приятели на двамата отвлечени моряци, които попаднаха в плен на хутите точно преди година в района на Аденския залив. Управителят на фирмата кап. Золтан Сулай каза, че двамата са..
На заседание на постоянната комисия „Собственост и стопанство” към Общинския съвет в Варна бяха одобрени редица важни решения, касаещи социалните услуги и общинската собственост. Две сдружения получиха право на ползване на общински помещения - Фондация „ЕС О ЕС – Семейства в риск“ ще продължи да предоставя социални услуги в ДКЦ – 3, а Сдружение „Агенция..
Близо 200 млн. лв. повече данъци плащат заведенията в сравнение с 2019 г., след като ДДС за бранша беше намален от 20 на 9%. Това показва анализ, направен от сектора, за последните години. По официални данни, получени по Закона за обществена информация - за 2019 г. преките и косвени данъци от заведенията за хранене и развлечения са в размер на 440 млн...
Търси се изпълнител за основен ремонт на локалното платно на бул. „Владислав Варненчик“ в участъка от бул. „Република“ до бул. „Атанас Москов“, съобщиха от общинския сайт live.varna.bg. Планира се изграждането на велоалея по бул. „Владислав Варненчик“ от бул. „Република“ до булевард „Атанас Москов“, по бул. „Атанас Москов“ от бул. „Владислав..
Не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Това заяви пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев. "По-скоро бих чул финансовият министър какво е казал, а не политици, независимо какви са те, с цялото ми уважение към всички политици. Финансовият министър доста обстойно обясни какво ще се прави. На част от политическите партии вече е..