Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Ганчев:

Участъци от Варненското езеро са замърсени с мед, олово и арсен

Снимка: Румен Сарандев

В някои райони на Варненското езеро замърсяването с тежки метали е три пъти над нормата. Това показва мащабно изследване, извършено от учени в Техническия университет във Варна. Във фокуса на изследванията е химическият състав на тинята в езерото. Анализът е показал, че то е замърсено основно с мед, олово и арсен. Най-силно е замърсяването в района на стария плавателен канал и режещето (гробището) за кораби. Установени са и 17 зауствания. Всички са държавни, но не е ясно дали няма незаконни присъединявания от частни лица, каза ръководителят на екипа, извършил проучването, професор Тодор Ганчев. Има много и различни методи за почистване на тежките метали в тинята, като сред тях е използването на минерала зеолит или на растения, които абсорбират и неутрализират замърсяванията. 

Изследването на учените е обхванало две зони на Варненското езеро, уточни Ганчев. Едната обхваща областта, където плавателните канали свързват Варненския залив с езерото - в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Втората зона обхваща пространство в близост до с. Казашко, допълни проф. Ганчев. И в двата случая са използвани водолази, които са събрали 140 дънни проби от тинята на езерото, анализирани в сертифицирана лаборатория в Бургас. Екипът е направил и цифрова карта на замърсяванията, както и анализ на замърсяването спрямо холандските норми, тъй като такива у нас няма. 

Варненското езеро се замърсява главно заради корозията на потънали плавателни съдове, смята ръководителят на проекта. Замърсяванията са скупчени на определени места - там, където има човешка дейност, категоричен е той. 

Какво би се случило с екосистемата на Варненското езеро? Сценариите са три, посочва проф. Ганчев.

Ако нищо не се предприеме, замърсяването и натрупванията ще продължат, а езерото ще стане непривлекателно. Засега обстановката е тревожна само на някои места, но това би могло да ескалира, смята ръководителят на проекта.

Ако държавата и Община Варна предприемат минимални усилия за спиране на основните източници на замърсяване, това би довело до сценарий, в който екосистемата бавно ще започне да се пречиства.

Третият сценарий, прогнозира проф. Ганчев, е да се вземе опита на други държави и цялата общност да се ангажира с почистването на Варненското езеро. 

Подробностите чуйте от разговора на Валери Великов с проф. Тодор Ганчев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улица или offroad трасе е ул.„Сирма войвода“? (ВИДЕО)

Участъкът от ул. „Сирма войвода“ в кв.“Свети Никола“, който ще се ремонтира, е дълъг 1,4 км., според Google maps. Подобните български навигационни програми отказаха да предложат маршрут по тази улица и алтернативата им е да заобиколите с около 800 метра, за да стигнете от ул. „Арх. Манол Йорданов“ /Траката/ до ул. „Д-р Борис Окс“...

публикувано на 04.07.24 в 16:52

Засега няма прекратени договори на фармацевти със здравната каса във Варна

Към днешна дата няма постъпили заявления от управители на аптеки за предсрочно прекратяване на договорите с РЗОК-Варна. Това съобщиха за Радио Варна от институцията. Оттам уточниха, че предизвестието може да бъде оттеглено в рамките на 30 дни от неговото подаване. Варненските аптеки протестират днес и утре Припомняме, че фармацевтите започнаха..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

ВиК приключват през юли работа около Терапията, ремонтът на околовръстното готов до 15 септември

Ремонтът на бул. „Христо Смирненски“ може да завърши изцяло до 15 септември, включително и с полагането на най-горния износващ слой на асфалтовата настилка. Ускоряването на строително-монтажните работи по т.нар. околовръстен път се налага заради затрудненията, които ежедневно срещат пациентите и служителите на УМБАЛ „Св. Марина“. Входът и изходът на..

публикувано на 04.07.24 в 16:30

Пречиствателна станция Албена, свлачище край Двореца, бездомни кучета и футбол - част от темите на сесията в Балчик

Проектът за дълбоководно заустване след пречиствателна станция за отпадъчни води Албена се внася за приемане от Националния експертен съвет. Решението на Общинския съвет в Балчик от днес е продиктувано от писмо на МРРБ, в което се уведомява, че са за разработени регионални прединвестиционни проучвания, включващи техническа и икономическа документация..

публикувано на 04.07.24 в 16:24

Кои училища във Варна са в челните редици според резултатите от НВО

От 8 до 10 юли ще се подават заявленията за първото класиране за прием в гимназиите. Варненските седмокласници извоюваха второто място в страната по резултати на НВО. Връстниците им от София ги изпреварват с няколко точки. По български език и литература средният успех е 60,24 точки, който е с 6 точки по-висок от средния за страната. Учениците от София..

публикувано на 04.07.24 в 16:10

Освободиха заместник-областните управители на Варна

И двамата заместник-областни управители на Варна Изабела Иванова и Огнян Рачев са освободени от длъжност с ъс заповед на служебния премиер.  Единият от двамата нови представители на държавата ще бъде официално обявен в понеделник, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на областната управа. В момента страницата на Областна..

публикувано на 04.07.24 в 16:07

Тежка катастрофа със загинал между Калиманци и Доброглед

Пътник загина при тежка катастрофа на Т- образното кръстовище между селата Калиманци и Доброглед. По първоначални данни причината за възникване на пътния инцидент е отнето предимство от водач на джип, който удря другия автомобил. Шофьорите и още един от пътниците са откарани в болница, съобщиха от пресцентър на полицията във Варна.

публикувано на 04.07.24 в 15:48