Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три „писателски” заглавия могат да се видят в София, Пловдив и Варна на Master of art

Автор:
Снимка: masterofartfilmfestival.com

Филми за дръзки творци представя Master of art, съобщават организаторите за БТА. С уикенд, посветен на литературата, продължава деветото издание на фестивала. Три „писателски” заглавия могат да се видят в София, Пловдив и Варна, посветени на Екзюпери и „Малкият принц", Антъни Бърджес и „Портокал с часовников механизъм", както и „Ако имаше филм за мен…” – за българската поетеса Димана Йорданова.

Френският документален филм „Малкият принц: Роди се звезда” на Винсент Нгуен, създаден по за 80-годишнината на романа на Антоан дьо Сент-Екзюпери, изследва спомените на автора. Разказва как той превръща една детска приказка в универсална философска притча, която надхвърля векове, култури и епохи.

Филмът ще бъде излъчен паралелно в трите града днес, 18 февруари. Непосредствено преди това, отново паралелно, ще бъде показан българският документален филм на режисьора Пламен Николов „Ако имаше филм за мен… Димана Йорданова”. Поетесата е едновременно основен герой и зрител в лентата. Говори за себе си в трето лице и с отстранение като за някой друг, когото познава добре. Този разказ е накъсан от стиховете ѝ, които чете сама.

„Портокал с часовников механизъм – пророчеството” е на режисьора Беноа Фелиси. През 1971 г., след като излиза филма на Стенли Кубрик, Антъни Бърджес, британският автор на скандалния роман, получава критики от всички страни. Обществото, критиците и някои американски съдии са възмутени и Бърджес се оказва в светлината на прожекторите, обвинен в подбудителство към насилие и убийство.

Така, той започва да пише ръкопис, който никога не е публикуван и до който днес имаме изключителен достъп чрез този филм. Следващите прожекции в София са на 21 и 25 февруари.

Канадският документален филм „Цветът на мастилото” разкрива мистерията и силата на най-старата медия през очите на Джейсън Логан, производител на мастила в Торонто. Събирайки цветове от природата – плевели, горски плодове, кора, цветя, камъни, ръжда – той прави мастило от почти всичко. Прожекцията е днес, 18 февруари, от 15:30 ч. в културен център „Г8“, както и в Стара Загора – на 20 февруари.

Италианският филм „Джеф Кунс – личен портрет”, е пътешествие в съзнанието на един от най-противоречивите артисти на нашето време, показващ скритите механизми зад човека, художника и марката Koons. С ексклузивен достъп до дома на семейство Кунс в Йорк, Пенсилвания, лентата изследва корените и ежедневието на Кунс, следва го до огромното му студио в Ню Йорк, а след това през Катар и Европа до гръцкия остров Хидра, по време на обиколката му там с пет изложби през 2021 г. Освен другите творби, документалният филм показва и творбите Play Doh, Puppy, Balloon dog, Banality, Michael Jackson and Bubbles, Tulips, Lobster, Pink Panther, Bracelet, Cracked Egg, New Hoover Convertible. Следващите прожекции са на 20 февруари – в София и в Стара Загора.

Същия ден в столицата е единствена прожекция на испанския филм „Изкуството на светлината и сенките” – за произхода на киното и аудиовизуалното изкуството от праисторията до началото на 20 век. 

„Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел” (режисьор – Хосе Луис Лопес-Линарес), на 25 февруари в „Одеон“, проследява проучванията на покойния сценарист Жан-Клод Кариер, на творчеството на художника Франсиско де Гоя, на когото винаги се е възхищавал и на когото е посветил филма „Призраците на Гоя“ с режисьор Милош Форман. Как Гоя предусеща модернизма, не само в изобразителния смисъл, но и по засегнатите теми – войни, мигранти, увреждания (Гоя е бил глух), „малките хора“ и преди всичко стигматите на лудия свят. Гоя, който, както казва Малро, е последният от класиците и първият от модерните.

Индонезийският филм „Да създадеш скулптура гигант”, на 22 февруари в „Г8“, разказва за скулптора Ньоман Нуарта, автор на величествената гигантска каменна птица на оостров Бали – „Гаруда Вишну Кенчана“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

Привлякоха като обвиняем Кирил Петков по делото за ареста на Борисов

Днес в 17 ч. Кирил Петков е получил призовка и е привлечен като обвиняем по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.  Той определи делото като "политическа атака" срещу ПП, предаде БНР. "От днес вече съм обвиняем", каза в изявление в кулоарите на парламента Кирил Петков. Според него не е случайно, че прокурор по..

публикувано на 19.12.24 в 18:20

ВиК-Варна търси 30-50 млн. лева, за да има достатъчно вода през лятото

Всички дейности по водния цикъл в района на Двете кули във Варна ще приключат в средата на януари , съобщи директорът на ВиК дружеството в града Веселин Русев. Кръстовището на входа на Варна от магистрала "Хемус" ще бъде отворено преди празниците. До края на седмицата се асфалтира в района, а още в петък ще бъде напълно възстановено..

публикувано на 19.12.24 в 17:06

Окончателно: Вдигат с 53% такса "смет" във Варна от 1 януари

Такса "смет" да бъде увеличена с 53% за физически лица от следващата година гласуваха общинските съветници по време на последното за тази година заседание на местния парламент. "За" гласуваха 32-ма, "против" 18, а "въздържал се" се - един. Предложението за вдигане на размера на таксата за битови отпадъци предизвика сериозни дебати в залата, които..

публикувано на 19.12.24 в 15:30
Снимката е илюстративна

1,5 милиона лева ще струва основният ремонт на част от пътя Долище-Варна

Проектантски екип започва работа следващия месец, за да бъде в рамките на 2025 г. основно ремонтиран участъкът от пътя с. Долище-Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Кирчев, заместник-кмет с ресор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".  Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна Догодина..

публикувано на 19.12.24 в 15:25

Центърът по оцеляване на море във ВВМУ с първа награда от конкурса "Сграда на годината"

Три варненски сгради бяха отличени по време на церемонията "Сграда на годината".  Центърът по оцеляване на море във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" е победител в категорията "Социална инфраструктура, Култура и образование". Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25 метра и дълбочина между 3 до 5 метра...

публикувано на 19.12.24 в 15:20

Боцманат - Балчик търси нова сграда, ИАРА взима Морска гара

С решение на областния управител, по искане на Морска администрация – София, сградата на боцманата в Балчик е предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това съобщи Валентин Енчев – директор Дирекция "Морска администрация - Варна", под чието ръководство е структурата, в отговор на въпроса какво е бъдещето на звеното в..

публикувано на 19.12.24 в 15:07

Затварят за профилактика басейните на плувен комплекс "Приморски"

В седмицата от 23 до 27 декември 2024 г. по график ще се затварят басейните на Плувен комплекс "Приморски", информират от Общинското предприятие „Спорт- Варна“. Причината е извършването на периодична профилактика, както следва: - Басейн „Алекси Алексиев“ ще бъде затворен за времето от 7:00 ч. на 23.12.2024 г. до 21:00 ч. на 27.12.2024 г.; - Басейн..

публикувано на 19.12.24 в 14:47