Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Георгиева - 30 години от живота на един училищен директор

Мария Георгиева
Снимка: личен архив

„Всеки, който мисли, че директорският стол е привлекателен, първо трябва да погледне страната на отговорностите и след това да погледне страната на облагите, ако въобще има такива.“ Това каза в интервю за Радио Варна Мария Георгиева, която е 30 години директор на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

Днес Мария Георгиева е на пенсионна възраст и 2024 година може да е последната й година като директор на училището. В момента е обявен конкурс за директори на училища в цялата страна, включително и за гимназията, която тя ръководи. И това е естествен ход на нещата, казва още Мария Георгиева. Постъпва като учител в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ през 1990-та. Четири години по-късно се явява на конкурс за директор на училището и го спечелва. През настоящата година Мария Георгиева, екипът й и учениците ще отбележат 100 години от създаването на училището. Подготвили са поредица от прояви, конкурси, концерти и събития, а кулминацията ще е съборът на преподаватели и възпитаници – бивши и настоящи, през май месец.

Следващият разговор с нея е за предизвикателството да докажеш себе си, за поемането на отговорности, за амбициите, които човек има, за умението да се довериш на хората, с които работиш и да не се предаваш пред трудностите в ежедневието.



Изборът

Бях провокирана през 1994 година и реших да докажа, че имам знания и възможности да управлявам училището. Амбицията не е добър съветник и аз с годините това го осъзнах. Но мисля, че това, което бях решила и благодарение на подкрепата на моите колеги учители, постигнахме добри резултати както с учениците, с различните форми на обучение, така също и с подобряване и разцвет на материалната база, което за една професионална гимназия не е за подценяване.

Ако някой си мисли, че сутрин директорът влиза и сяда в кабинета, това не е така. Директорът от портала се информира за състоянието на сградата, състоянието на учителите – здравословно, семейно и всякакво друго, както и за проблемите на учениците.

Директорският стол е много парлив. Директорът трябва да бъде винаги нащрек. Трябва да има план за работа както за деня, така и за седмицата, и за месеца. Трябва да изпреварва и да вижда събитията поне два-три месеца напред в училище и две-три години напред в сферата на образованието. В противен случай училището не може да върви напред.

Опитът

Научих много неща от моите колеги и винаги се съобразявам с тяхното мнение. Когато е трябвало да се вземат решения - допитвам се до тях, но често пъти директорът е изправен сам еднолично да взема решения, когато има огромен проблем и той си носи отговорността.

Конкурсът за нов директор

Ще се радвам, ако има успял. Ще си предадем съвсем цивилизовано т. нар. „власт“ и аз докато мога бих помагала, ако бъдещият наследник има желание да развие това училище.

Моят живот мина в това училище, създавайки с ясната мисъл, че всичко създадено остава тук, завинаги за следващите поколения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25