След специалната прожекция в рамките на фестивала Master of Art "Кавал парк" тръгва по българските екрани от днес, 23 февруари. Документално-художественият филм на режисьора Богдан Дарев е посветен на виртуозния музикант Александър Еплер.
Американец от руски произход, живял в Сиатъл, Александър Еплер попада в България през 70-те години. Той постъпва в Музикалната академия в Пловдив и става първият студент, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент - кавал.
Веднъж ме арестуваха в Бургаско. Беше станало убийство. И аз бях с български паспорт, в който пишеше: „Александър Илиев Еплер, Народност: руснак. Гражданство: САЩ“.
Добре, ама милиционерите бяха малко стари... По онова време много от тях бяха стари овчари, които едва можеха да четат. Едва ми прочитаха името, после казваха: „Народност: руснак. Заповядайте!“ Но по някаква причина в Бургас стигнаха чак до „Гражданство: САЩ“, след което веднага ме арестуваха и казаха: „Ааа, имаме си шпионин на Никсън!“
И аз звънях в... Най-после, след много дни, се свързах с посолството на САЩ и те гледаха на мен като на враг, защото по онова време аз бях единственият чужденец, западняк, в цяла България, който живее като българин и учи там. Със сигурност бях единственият американец. И те казаха: „Вие сте там под своята собствена закрила” и ми затвориха.
Несбъднатата мечта на Александър Еплер е някой ден да се върне в страната ни! „Кавал парк“ е определян от критиците като урок по българолюбие и човечност, един филм, който прегръща България.
Лентата е по идея на кавалджията Васил Денев, а снимачният процес продължава 3 години в Пловдив, Камено, Сиатъл, Лос Анджелес, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. Главен продуцент е Българско общество ПЧЕЛА. За осъществяването помагат и американски любители на българския фолклор и сънародниците ни в САЩ.
Музиката в „Кавал парк" е дело на Александър Еплер, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Николай Докторов, Васил Денев, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов и Маймон Милер. Във филма участват Васил Денев, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Петър Алексиев-"Усмивката", Черил Спасоживич, Изуми Феърбанкс, Джинджер Ръсел, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов, Даниела Найберг, Калин Крумов, Богдан Дарев и неповторимият Бончо.
Режисьорът Богдан Дарев се завръща на родна земя след 23 години странство в САЩ. В неговата биография са още заглавията „Там.", „Тази баба", „Хармония" и най-новият му филм „Спица."
През 80-те години Александър Еплер прави дизайна и изработва кавала в тази снимка. Три десетилетия по-късно българският имигрант Васил Денев получава този кавал като подарък. „Никога не съм си представял, че ще намеря най-добрия кавал, на който някога съм свирил, чак в Америка“, споделя Васил във филма. Как е възможно един чужденец да постигне такова майсторство в занаята?
Около 2011 година Еплер се оттегля от светлината на прожекторите. Време е Васил Денев да заблести. Александър често му акомпанира на гайда. Той свири и на тамбура, цимбал и балалайка. Дългогодишен приятел описва Александър като музикален гений, който на крехката възраст от 13 години, вече дирижира фолклорен ансамбъл в Сиатъл.
През годините Александър и Васил стават добри приятели. Идеята за направата на филма се ражда от това приятелство...
И още:
Богдан Дарев снима в продължение на часове и дни как Александър Еплер изработва кавал. Замисълът е заснетото да се превърне в „свободен източник“ на майсторлъка на Александър, от който бъдещите поколения да черпят знания и опит.
„Никога няма да забравя колко концентриран бе Александър. Темпото на работа бе така отмерено, че човек се чувства, сякаш е на концерт, още преди инструментът да бъде завършен.“, споделя Богдан.
За съжаление Александър успява да завърши само горната част от кавала, преди да се разболее. Мечтата, която не се сбъдна... Но възможно ли е това, което ни предава Александър Еплер в „Кавал парк“, да е дори още по-ценно?
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..