Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстоят публични обсъждания на шест Концепции за териториални инвестиции в област Варна

Виктория Николова

Областният информационен център във Варна / ОИЦ/ представи шест концепции за интегрирани териториални инвестиции, преминали първия етап на оценка по процедурата „Концепции за интегрирани териториални инвестиции /ИТИ/“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Дейностите по тях ще бъдат реализирани на територията на област Варна, обяви на пресконференция днес Виктория Николова, управител на ОИЦ-Варна.

Общият бюджет на всички дейности  за Област Варна е 52 822 913 лв.

Концепцията „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“ включва 12 проектни идеи на 11 партньори. Водещ е Община Варна. Планираните дейности на територията на Област Варна са на обща стойност 40 453 737 лв. В изпълнението ще участват детска градина, училища, университети, бизнес и общински администрации на територията на една градска община - Варна, и на две селски - Аксаково и Шабла. Сред планираните дейности са реставрация на археологически обекти, ремонт на Летен театър-Варна, обновяване на медицинска апаратура, мерки по енергийна ефективност, опазване на околната среда и превенция от наводнения и др.

Своя концепция има и Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев“ във Варна. В нея е заложено развитие на дуалното обучение и ремонт на ученическото общежитие към училището. Общата стойност е 2 680 000 лв.

В две от концепциите варненската Община Дългопол си партнира с общините Велики Преслав и Смядово, които са водещи. Сред дейностите на обща стойност 2 683 000 лв., които ще бъдат изпълнявани на територията на Община Дългопол, са провеждане на профилактични прегледи от мобилен медицински кабинет, създаване на нови туристически продукти и инфраструктура, съхраняване на природното наследство, облагородяване на инфраструктурата в района на природен феномен „Чудните скали“, превенция от наводнения и др.

НЧ „Васил Левски 1927“ в село Черноок – Община Провадия, е партньор в КИТИ, като на територията на общината са планирани за изпълнение дейности, свързани с подобряване достъпа до заетост, както и създаване на алтернативни форми на туризъм – провеждане на конен фестивал в село Черноок. За целта ще бъдат инвестирани 140 000 лв.

В концепция за интегрирани териториални инвестиции са включени и дейности по сеизмично укрепване и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - гр. Варна. Стойността на инвестицията е 6 866 176 лв.

По концепциите ще се проведат публични обсъждания, като за Дългопол ще е на 6 март от 10.30 часа в сградата на общината.

За Варна публичните обсъждания са съответно на 11 и 14 март в Юнашкия салон от 14.00 часа.

ОИЦ-Варна ще проведе  и кампания за анкетиране за всяка една от концепциите с цел популяризиране и получаване на широка гражданска подкрепа, каза още Виктория Николова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48