Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уловът на бяла мида е намалял с 60 %, ИАРА с предложение за тримесечна забрана

Снимка: fishplus.eu

Уловът на бяла мида през 2023 г. е намалял с 60 % спрямо 2022 г. Това съобщи за Радио Варна д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това е една от причините ИАРА да направи предложение до Министерството на земеделието през тази година да се наложи тримесечна забрана върху улова на бяла мида в Черно море. Той уточни, че през последните години статистиката показва плашеща тенденция за намаляването на този вид в акваторията. "До 2013 г. уловът на бяла мида е бил забранен, а през 2013-та той се разрешава. Постепенно започва да се повишава количеството тонаж, който се използва като ресурс, а пикът е през 2017 година под формата на 820 тона. След това започва да се наблюдава тенденция към спад на количеството като тонаж, който се усвоява като ресурс, докато стигнем до 2023 г., когато слизаме на 150 тона на добито количество от вида бяла мида. През 2023 година количеството е намаляло със 70 % спрямо 2019/2021 г.", допълни д-р Георгиев. 

По думите му, причините са комплексни. Една от тях са рапаните, които се хранят с бяла мида, както и интензивният ѝ улов. Той добави, че освен от научните среди, искания за налагане на такава забрана са направили и някои от големите рибарски сдружения. Бракониери ловят бяла мида по метода за дънното тралене, каза още Николай Георгиев. Законът е категоричен - 4 хиляди лева е наказанието. При наличие на нарушение, се отнема лодката, дънното тралиращо средство, както и целия улов на борда, каза още той. По думите му, тези незаконни методи за ловене на бяла мида се унищожава хайвера на всички риби, включително и на калкана. Единственият законен способ за ловене на бяла мида е водолазният, добави Георгиев. 

Плажовете на "Св. св. Константин и Елена", "Кабакум" и "Иракли" са местата, на които има голямо количество бяла мида. През лятото тези места са активни за плажуващите и се получава напрежение между тях и бракониерите, допълни Георгиев. 

Временната забрана се въвежда за 60 дни през годината, през късна пролет и през лятото, а през целия месец март ще тече публично обсъждане на мярката. "Периодът може да се съкрати, може и да се раздели на две части. По време на общественото обсъждане ще се чуят всички заинтересовани страни", поясни д-р Георгиев. 

Подробностите чуйте от разговора на Иван Барбов с д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жълт код за валежи във Варна и Добрич

Днес по преминаващ фронт времето ще остане облачно, с прекъсвания ще вали дъжд. В следобедните часове е възможно развитие и на купесто-дъждовна облачност и на места валежите да са интензивни с гръмотевици. Вятърът ще е слаб, ще променя посоката си, към нощта ще се усили от северозапад. Сутринта остава топло с високи минимални температури от 16..

публикувано на 06.10.24 в 08:15

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14

Отбелязваме международния ден на учителя, 5-ти октомври

На 5-ти октомври България и още над 100 държави по света отбелязват Международния ден на учителя . От 1994 г. с решение на ЮНЕСКО този ден се отбелязва в знак на почит към приноса на учителите за развитието на обществото. Учителите са в основата на успеха и благоденствието на всяко едно общество, казва в приветствието си за Международния..

публикувано на 05.10.24 в 10:56

Великобритания призовава за ваксинация срещу грип и COVID след ръст на смъртни случаи

Във Великобритания тази седмица започна едновременна ваксинация срещу грип и COVID-19 , след като стана ясно, че смъртните случаи от грип са стигнали тези от коронавирус през последните две зими. Британското правителство обяви и назначаването на комисар, който ще разследва COVID корупцията. Британските здравни власти предупредиха, че интересът..

публикувано на 05.10.24 в 09:50

Евакуираха още наши сънародници от Ливан

В тясна координация между Ситуационния център на МВнР, посолството ни в Бейрут, българските и партньорски служби, първата група български граждани, които бяха изведени от Ливан със съдействието на Канада, се прибра благополучно в България тази нощ, съобщиха от пресцентъра на МВнР. МВнР продължава работата по оказване на съдействие на нашите..

публикувано на 05.10.24 в 08:40

Времето днес - слънчево и топло през деня, дъжд вечерта

Сутринта ще преобладава слънчево време, но по-късно под влияние на приближаващ студен фронт облачността ще се увеличи. До вечерта на много места в Североизточна България ще завали, възможни са и гръмотевици. Все още без валежи ще е в Източна Добруджа и по Черноморието, такива ще има през нощта и утре. На много места се очакват значителни сумарни..

публикувано на 05.10.24 в 08:37