"Фар Шабла през погледа на на фаропазача Наньо Нанев". Това е заглавието на книгата за най-високия и най-стария морски фар у нас. Години наред по нея е работил Наньо Нанев, който вече над 30 години нарича свое работно място именно Шабленския фар.Боядисан в бяло и червено, той повече от век и половина указва пътя на мореплавателите в Черно море.
В дългата история на фара край Шабла има много любопитни истории. Една от тях е от 1978 година, когато в началото на ноември граничен кораб докарва турска гемия, с двама мъртви на борда. Тази история влиза в местния фолклор, защото крайбрежието е пълно с цигари на известна американска марка.
На 30 януари 1963 г., на два километра южно от фар Шабла засяда италианският товарен кораб „Аячо Прима”. Стария фараджия Иван Хаджииванов е описал подробно случая.
Каквото и да се напише за фар Шабла, все ще е малко, но това не означава, че не бива да опитваме да добавяме към тази история това, което вече знаем. Това пише Наньо Нанев на една от първите страници на своята книга. За фара са писали мнозина историци, журналисти, краеведи, географи. Нито един от десетките фаропазачи с дълъг стаж не се е опитвал да напише дори и кратък разказ. Това провокира Наньо Нанев да запретне ръкави и да натопи перо в мастилото:
В книгата авторът е описал подробности за построяването на фара, възстановяването на работата му, румънската фарова служба. Вътре са включени и части от дневника на стария фаропазач Иван Хаджииванов.Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..