Варненският ветроходец Павлин Надворни организира среща със свои колеги, приятели и близки в Радио Варна. Поводът е неговото принудително спиране в самотната околосветска регата. Надворни получи бъбречна криза, а след това и сериозен проблем с лявата ръка, като се наложи тя да бъде обездвижена. Той разказа за изминатите близо 15 000 морски мили и самостоятелния престой в океана в рамките на 90 дни. Пред публиката Надворни заяви, че след възстановяването си той отново ще замине за Нова Зеландия, където е неговата лодка „Еспресо Мартини“ и ще продължи участието си в състезанието, макар че вече е извън класирането.
"В момента се чувствам много по-добре, отколкото преди месец. За съжаление лошо стечение на обстоятелствата ме принуди да се върна в Нова Зеландия след отплаването веднъж. Имало е да става, станало е. Нещо започна да ми подсказва, че не е било писано", коментира в интервю за Радио Варна Надворни.
Финалните 36 часа са били най-трудни за него. Часове, в които той, с бъбречна криза и с усукано ляво рамо, с коктейл от обезболяващи, успява да стигне до близкото пристанище. Студен фронт с вятър от 60 възела засилва сложността на ситуацията, пред която се изправя ветроходецът.
"Всеки моряк е суеверен, а всеки атеист рязко става религиозен след първата буря, защото си изключително близо до Създателя във всеки един момент", каза още той.
Категоричен е, че одисеята му ще приключи. "Надявам се да замина до Нова Зеландия до следващата пролет или лято, да съм в добра форма и да си завърша кръгчето", допълни Павлин Надворни.
Той сподели още, че за пръв път в живота си се чувства наистина горд със себе си. "И като човек, и като моряк! Защото всичко, за което тръгнах на това плаване, аз го получих. От океана, от Бог, от себе си. Всичко, което исках да науча за себе си и за непознатите води, аз го получих. Горд съм с това, което направихме с "Еспресо Мартини" - моят партньор!", каза още Павлин Надворни.
С него разговаря Румен Генов:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..