Варненският ветроходец Павлин Надворни организира среща със свои колеги, приятели и близки в Радио Варна. Поводът е неговото принудително спиране в самотната околосветска регата. Надворни получи бъбречна криза, а след това и сериозен проблем с лявата ръка, като се наложи тя да бъде обездвижена. Той разказа за изминатите близо 15 000 морски мили и самостоятелния престой в океана в рамките на 90 дни. Пред публиката Надворни заяви, че след възстановяването си той отново ще замине за Нова Зеландия, където е неговата лодка „Еспресо Мартини“ и ще продължи участието си в състезанието, макар че вече е извън класирането.
"В момента се чувствам много по-добре, отколкото преди месец. За съжаление лошо стечение на обстоятелствата ме принуди да се върна в Нова Зеландия след отплаването веднъж. Имало е да става, станало е. Нещо започна да ми подсказва, че не е било писано", коментира в интервю за Радио Варна Надворни.
Финалните 36 часа са били най-трудни за него. Часове, в които той, с бъбречна криза и с усукано ляво рамо, с коктейл от обезболяващи, успява да стигне до близкото пристанище. Студен фронт с вятър от 60 възела засилва сложността на ситуацията, пред която се изправя ветроходецът.
"Всеки моряк е суеверен, а всеки атеист рязко става религиозен след първата буря, защото си изключително близо до Създателя във всеки един момент", каза още той.
Категоричен е, че одисеята му ще приключи. "Надявам се да замина до Нова Зеландия до следващата пролет или лято, да съм в добра форма и да си завърша кръгчето", допълни Павлин Надворни.
Той сподели още, че за пръв път в живота си се чувства наистина горд със себе си. "И като човек, и като моряк! Защото всичко, за което тръгнах на това плаване, аз го получих. От океана, от Бог, от себе си. Всичко, което исках да науча за себе си и за непознатите води, аз го получих. Горд съм с това, което направихме с "Еспресо Мартини" - моят партньор!", каза още Павлин Надворни.
С него разговаря Румен Генов:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..