Непопулярни туристически обекти в поредица от страни в Западна Африка. Това беше целта на едно от последните пътувания на варненския пътешественик Пламен Узунов. Той изследва философията на местните и начина им на живот, след което разказа за Радио Варна своите впечатления.
Той е посетил основно франкофонски страни - започвайки от Мали, преминавайки през Република Гвинея и Гвинея-Бисау, за да стигне до Сенегал и Гамбия.
По-скоро негативни обаче са очакванията на Узунов за бъдещето на този континент. "Тези народи вървят по различен път от нашия. Нашите общества са много по-монолитни. Там тръгваме от семейства от по 30-40 души. Няколко семейства правят род, няколко рода правят клан, а няколко клана правят племе. В една съвременна страна има няколко големи племена, които никога не могат да се смирят, че едното ще управлява, а другото - не", коментира Пламен Узунов.
За интересно традиционно изкуство в Мали разказа той. Там изработват марионетки, всяка от които въплъщава различна енергия. С тези кукли се правят постановки и се разказват истории. "Проблем в Африка е, че нямат писмена история, а историите трябва да се разказват от поколение на поколение", допълни Узунов.
За друг интересен момент разказа още пътешественикът. За трите дни в Гвинея той е станал свидетел на традиционните за региона обрязвания. Това са същински празници, а хора с маски обикалят денонощно. Те играят до несвяст по улиците, каза още той.
Гриотите, по подобие на трубадурите пък, свирят на традиционен за Африка струнен инструмент. Изпълнявайки музиката, те разказват история, с която влизат в душата на африканския народ, посочи Узунов.
Дълбоките африкански традиции не са всичко, което впечатлява Пламен Узунов. Бедността, казва пътешественикът, е най-големият проблем там. "Има една част от Африка, която не иска да се променя. Въпреки бедността и мръсотията обаче този континент остава дълбоко в сърцето ми. С всеки залез неприятното преживяване си тръгва, за да остане спомена за детските усмивки, и с всяко утро се появява и искрица надежда", допълни той.
Чуйте повече в звуковия файл:Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..