Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Николова: Рециклирането е важно, но по-важно е да не генерираме отпадък

2
Наталия Николова
Снимка: Д.Дончева


На 18 март отбелязваме Световния ден на рециклирането. Тази година денят ще се чества с акцент върху рециклиращите герои, отдавайки заслужено внимание на отделните хора, обществата и организациите, които задвижват промяната към по-устойчиво използване на ресурсите чрез рециклиране. Сред тях е и Академията за рециклиращо изкуство "Recycle Art Academy", които организират множество инициативи посветени на ползите от рециклирането.

В най-новата си инициатива, от академията отправят специално видео предизвикателство към всички хора.

"То е отправено към всички български граждани, без значение възрастта, да ни изпратят кратко мотивиращо видео, в което да покажат своя пример как рециклират. Видеото трябва да е не повече от 30-40 секунди и ще бъде сложено в обща компилация, която ще разпространим. Така ще се опитаме да вдъхновим хората и да покажем, че рециклирането е важно и си струва да го правим", каза за Радио Варна Наталия Николова, която е основният "двигател" на Академията за рециклиращо изкуство. Тя е създател и на наръчника "Как да правим изкуство от отпадъци", който може да бъде намерен в електронен вариант на сайта на Академията за рециклиращо изкуство.

Според Николова, възпитаването на любов към природата и опазването на околната среда у децата, е от ключово значение в борбата с нейното замърсяване.

"При посещенията ми в училища и детски градини виждам колко отворени са децата към теми като рециклирането, как да спазват  нулев отпадък, какво е компостиране и други. На тях им е много интересно и моля всички родители да подкрепят децата си в това тяхно начинание, защото те няма как да го реализират без тяхната подкрепа", каза Николова.

През април, когато отбелязваме и Световния ден на Земята, Наталия Николова инициира и малък фестивал, в който ще се обсъждат различни екологични теми. По време на събитието ще има и литературни четения на книжки и приказки, които са с акцент опазване на околната среда. Това е обаче само едно от многото събития, които организират от академията. Една от целите на Наталия Николова е създаването и на театрална постановка, посветена на темата за рециклирането.

Според нея, в България вече са направени доста стъпки по отношение на рециклирането и опазването на околната среда, но има още какво да се желае.

"За да го правят, хората трябва да имат някаква мотивация и да бъдат улеснени в този процес. И тук вече се намесват благоустройствата на местно и национално ниво. Има много добри примери в страната като Бургас и Габрово. Трябва да се обърнем към техните добри практики и да ги приложим и във Варна, защото тук малко изоставаме в това отношение", поясни Николова.

От глобална гледна точка, рециклиращата индустрия спестява над 700 млн. тона емисии на въглероден диоксид всяка година. Според Наталия Николова обаче, не е важно само да рециклираме, а и да не генерираме отпадък.

"Най-добре събрания отпадък е негенрирания отпадък", категорична беше тя.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Наталия Николова в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58