Ученици от 14 до 19 години от Варна, Русе, Дулово и Добрич участват в Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ във Варна в последния за тази година майсторски клас.
Данни от експеримента с детектора на елементарни частици - CMS (Компактен мюонен соленоид - детектор на елементарни частици в Големия андронен ускорител) на ЦЕРН представи доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, която бе водещ на събитието. Тя обясни, че CMS е детектор с общо предназначение и с негова помощ се изпълнява обширна научна програма – от изучаване на стандартния модел, който включва откриването на Хигс бозона или т.нар. божествена частица, до търсене на допълнителни измерения и частици, които биха могли да са съставят тъмната материя.
Българските учени имат голямо участие в ЦЕРН, имаме участие в изграждането на детекторите. Това участие е от поне 20 години, каза Хаджийска.
Единият екип извършва изследвания на т.нар. красива физика, което означава, че се проследяват процесите, в които участва B-кварки (красиви кварки). Другата група от наши учени, в която е доц. д-р. Хаджийска, участва именно в експеримента CMS, в който се търсят кандидати за тъмна материя.
Чуйте още от разговора на Даниела Стойнова с доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН:
С историята на шестгодишния дима от Украйна ви запознахме през месец март тази година, когато неговата майка Йелизавета търсеше помощ, за да финансира лечението на детето си в Испания. Дима страда от тежка форма на епилепсия, която не се повлиява медикаментозно и единственият му шанс беше операция. С помощта на много хора необходимата сума беше..
Коледната градинка на Чаталджа ще бъде открита от 18 часа на 22 ноември, петък. Работилница за коледни вълшебства, много нови изненади, празнична музика, танци и кътчета за незабравими снимки са предвидени от организаторите. И тази година посетителите ще могат да се снимат с превърналия се в талисман на пространството бял плюшен мечок...
На фейсбук страницата „Дари надежда“ и на платформата за организиране на благотворителни кампании за набиране на средства pavelandreev.org се отправя апел за съпричастност към съдбата на балчиклийка. Кампанията „Живот за Ани“ има за цел да събере необходимите за лечението и рехабилитация 25 хиляди евро. До този момент са дарени 4141 евро. Ето и нейното..
Един от 12-те големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква, е Въведение Богородично - на 21 ноември. От 1929 год. с решение Българската православна църква празникът се отбелязва и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Църковните служби в централния храм "Св. Георги" в..
7-годишният Стефан Стойчев от Варна спечели първото място в Първа олимпиада по четене, която се проведе на 9 ноември в образователни школи в страната. Деца от цялата страна, от 1. до 12. клас, за първи път в България, имаха възможност да премерят силите си по четене и да покажат уменията си, каза за Радио Варна Стела Стоева, инструктор по..
В забързаното ни ежедневие, ефективната комуникация между лекар и пациент е от ключово значение. Тя трябва да е бърза, изчерпателна и навременна. В същото време личните лекари са затрупани от работа, защото техният брой намалява с около 100 всяка година, а броят на обслужвани пациенти за всеки лекар наства с 3% на годишна база. Възможностите за..
Ето че и мъжете си имат празник. На 19 ноември отбелязваме Международния ден на мъжете. За първи път този ден е отбелязан в Тринидад и Тобаго през 1999 година, а впоследствие и в много страни в света. Основната му цел е да се подчертае приносът на мъжете за обществото, да се изтъкнат положителни модели за подражание и да се повиши..