50-годишен юбилей празнува варненското Средно училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин". Известно като „Руското“, днес училището дава възможност за усвояване и на четири западноевропейски езика - английски, немски, френски и италиански. В момента там се обучават над 1 500 ученици от първи до дванайсети клас. От началото на календарната 2024-та г. много бивши възпитаници и преподаватели започнаха да се събират и обменят снимки, документи и лични спомени от времето на пребиваването им в училището.
Свои истории от училище, спомени и пожелания в специални видео интервюта разказаха златното момиче от Токио-2020 Симона Дянкова, музикантът и певец Тино, актьорите Ина Добрева, позната ни от телевизионния сериал "Господин Х и морето“ и постановки на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Никола Мутафов, известен от театралната сцена и както д-р Пенев от сериала "Откраднат живот", син на доайена на варненския театър Михаил Мутафов.
Интервютата направиха учениците Мартина Рашкова, Пламена Атанасова и Кристиян Колев. За това предизвикателство ги подготви журналистът от БНР-Радио Варна Мариела Димитрова, а записите бяха реализирани в телевизията на Медицински университет-Варна MU-Vi.tv.
Олимпийската златна медалистка Симона Дянкова, която е учила в Средното училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин" до 12-ти клас и го е завършила с отличие, сподели, че формулата за успех винаги е една: „Ако искаш нещо - винаги има начин, оправдания може да си намериш много, но щом си го решил, трябва да дадеш всичко от себе си. И няма невъзможни неща, щом аз съм се справила, значи всички могат“.
Ина Добрева разказа защо класната й в 8-ми подготвителен клас по „Френски език“ г-жа Диляна Маринова остава много скъп човек в живота й. „Тя запали в мен любовта към френския език. Впоследствие за първи път, когато правих театър беше на френски език в Руското училище, когато актьорът Валентин Митев беше сформирал училищна трупа. По някакъв начин френският език и театърът вървят ръка за ръка за мен и до ден днешен. Помня и г-жа Зоя Колева по „Математика“, която много ме подкрепяше, въпреки че аз, особено след 10-ти клас проявявах повече интерес към други дисциплини и се развивах в друга посока. Много неща съм научила от нея чисто човешки. Мисля, че това е най-важното нещо, което се случва в гимназията – учиш се да бъдеш човек. Няма да забравя, в деня на дипломирането ни, беше еуфория, подаряваха се цветя. Срещнах я, подарих й цвете, прегърнах я и ми направиха впечатление обеците й. Много спонтанно й споделих, че са страхотни. И тя ги свали и каза: „Вече са твои“. Пазя ги до ден днешен като скъп спомен (виж снимки)“, разказа актрисата Ина Добрева.
Актьорът Никола Мутафов сподели, че в крайна сметка, това че е от театрално семейство е повлияло на избора му на професия „Дълго време се бунтувах срещу родителите си и не бях стъпвал в театър, занимавах се с математика и други неща. Но, в крайна сметка гледах едно представление на Стоян Камбарев във варненския театър „Майката. Васа Железнова 1910“ и то преобърна някак си целия ми мироглед“. Синът на Михаил Мутафов сподели с усмивка, че в училище са му се случили много първи неща – първи приятели, първи любови, първи сбивания с Наско от втори „б“ клас. Помня госпожите от началното училище Димитрова и Запрянова, те ни бяха „другарки“ тогава. Пожелавам на всички учители да продължават да се интересуват от децата, смятам че това е една изключително благородна професия“, отбеляза актьорът.
Тино от своя страна отбеляза, че е съчетавал страстта към свиренето с училището, благодарение на разбиращите учители в Средното училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин". "В гимназията са годините, в които оформяме бъдещия си мироглед, интересите си и много често учениците завършват 12-ти клас без да знаят накъде да се насочат. Аз помня, че учителите в нашето училище помогнаха за това. Разбира се, не са ни позволявали да пренебрегваме предметите, но подхождаха с разбиране, виждаха, че щом полагам усилия, внимавам в час, помня какво е преподавал учителят и имаш интерес, не изискваха да стигаш до някаква крайност, а сам да решиш колко от времето си за какво да отделяш. Най-добрите учители, които помня са тези, които имаха жив интерес към предмета си като г-н Мартин Вълчев по „История“. При него аз нямах нужда да вадя учебника от раницата, той така преподаваше, че аз помнех всичко и то със жив интерес“, сподели Тино. "Тренирах баскетбол и ако не се бях откъснал, може би щях да продължа в тази посока, защото се справях добре на тренировки. Участвал съм само на 2-3 състезания, и всеки път имах убийствена предстартова треска, каквато в музиката никога не съм имал," разказа още Тино. Музикантът пожела на учениците и на учителите да бъдат смели. "На учениците – смело да развият своя интерес, защото това е много по-сигурният път, другият е сигурен към нещастието и неуспеха. Смелост и за учителите да не подрязват тези крила и да се доверят на този интерес, на този оформящ живец на тийнейджърите, който ще създаде пътя на ученика след завършването. Защото, в крайна сметка, училището трябва да даде път“, допълни Тино.
Кулминацията на честването ще бъде големият празничен концерт „Духът български. Съзиданието“ на 15-ти април в Двореца на културата и спорта, от 18 часа. Специалните гост-изпълнители ще са Деси Добрева с нейният ансамбъл и Тино.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..