Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят за нова история на Варна отбелязва 35 години от спелеоложката експедиция "Жан Бернар"

Музеят за нова история на Варна ще отбележи 35-ата годишнина от поставянето от варненски спортисти на един днес забравен рекорд – спелеоложката експедиция през 1989 г. в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция. Експедицията е дело на членовете на пещерния клуб „Галата“ във Варна. 

За да припомни това значимо за варненския и българския спорт постижение, Музеят за нова история на Варна организира две събития: прожекция на документалния филм за спелеоложката експедиция "Жан Бернар" 89, спечелил първа награда на Фестивала за приключенско кино в Барселона през 1989 г. и среща-разговор с единствения българин, преминал под вода галерия в пещерата "Жан Бернар", варненеца Христо Райков. Той е психолог по професия и алпинист по призвание. Сред неговите постижения са покоряването на: връх Гранд Жорас в Алпите по северната стена („стената на смъртта“) през 1986 г., връх Матерхорн в Алпите през 1987 г., връх Елбрус в Кавказ през 1988 г., връх Ленин в Памир през 1997 г., връх Тенгри Хан в Тян Шан през 1998 г. Номиниран е за спортист на Варна за 1997 г.

Двете събития ще се проведат на 27 март (сряда) от 18 часа при вход свободен. 

Логистиката, финансирането и административната организация на експедицията "Жан Бернар"89 са активно подпомогнати от тогавашния кмет на район „Одесос“ - Варна, Радко Радулов, припомнят от културната институция. Технически ръководител на експедицията е председателят на пещерния клуб Кирил Иванов. Треньор на водолазите, които трябва да преминат под вода през наводнените галерии, е кап. Веселин Венков. Подготовката трае две години. На 22 март 1989 г. експедицията започва да навлиза постепенно в дълбините на земята. На 8 април петима членове на експедицията достигнат сухото дъно на пещерата на дълбочина 1358 м., наричано по онова време „дъното на света“ или „подземния Еверест“. Само един от тях – Христо Райков, успява да преодолее под вода първата от наводнените подземни галерии. Той става третият в света човек по онова време, и единственият до днес българин, преминал под вода галерия в пещерата „Жан Бернар“. За съжаление това спортно постижение съвпада по време с политическите сътресения в страната. Това е причината то да остане слабо отразено в пресата по онова време, а днес да е непознато за младото поколение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архивите предизвикват все по-голям интерес

В последните години интересът към архивите се увеличава. Това коментира за Радио Варна Донка Николова, началник на Държавен архив – Варна – част от Държавна агенция Архиви, които на 10 октомври отбелязват професионалния си празник. Най-старият архивен документ от общо 4 км. архиви – сложени лист върху лист, е от 1784 г. и представлява детско писмо..

публикувано на 11.10.24 в 06:44

Каталог „50 години Етнографски музей – Варна“ представят днес

Юбилейното издание включва 50 експоната от богатия фонд на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Представянето на каталога „50 години Етнографски музей – Варна“ е днес   от 16.00 часа в двора на музея на ул...

публикувано на 10.10.24 в 12:21

Виктория Бешлийска гостува във Варна с "Нишка"

09 октомври, сряда, Концертно студио на Радио Варна. Начало 18:00 часа. Вход свободен. Виктория Бешлийска и книгата ѝ  „Нишка“ започнаха обиколка из страната, която ще продължи до средата на ноември. Събитията са със свободен вход и ще предложат възможност за личен автограф и откровен разговор за романа и вечните теми, вплетени в..

публикувано на 09.10.24 в 13:37

Даниела Белчева представя винил на новия си албум NAIVE

Даниела Белчева е една от най-последователните творчески личности-изпълнители на музика, съчетаваща много изразни средства, сред които преобладаващото е ориентацията й към джазовия наратив. Авторската й музика е нежна, а лириката и мелодията й привличат публиката заради магнетичната й хармония и усещане за топлина и съзерцателност.  Предстоят..

публикувано на 09.10.24 в 12:50

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия - Варна

Нови модули от Образователната програма за ученици на Градската художествена галерия – Варна. Творби на български класици и на съвременни автори ще бъдат във фокуса на заниманията, които са подходящи за ученици от 1. до 5. клас през учебната 2024 / 2025 година. Образователната програма на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна,..

публикувано на 08.10.24 в 15:16

Нов камерен проект съчетава авторски творби на Венециела Найденова и познати класически заглавия

На 9-ти октомври от 18:30 ч. в Градска Художествена Галерия „Борис Георгиев“ във Варна ще бъде представен най-новия камерен проект с участието на творци от града.  „Зелен-бяло-червено“ е авторски концерт/портрет на Венециела Найденова.  Публиката ще има възможност да се наслади на някои от авторските произведения на Венециела Найденова,..

публикувано на 08.10.24 в 11:32

Метални дами и платна на ветроходи във Фестивалния комплекс

Метални дами и платна на ветроходи завладяха пространството във фоайето на НДК-Варна на 1 октомври с изложбата на Живко Седларски, озаглавена "Haute couture - Haute Soudure" (Висша мода - Висша заварка". Авторът представя метални скулптури на женски тела, както и серия рисунки и картини, изобразяващи пътя на скулптурата – от рисунката до..

публикувано на 07.10.24 в 15:02