Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изостава ли екочасовникът в морския туризъм?

Снимка: БГНЕС


800 000 години въглеродните емисии не са надвишавали 300 ppm, а вече сме на 420. За рекордно високите стойности алармира Апостол Пенков, варненският посланик в Европейския климатичен пакт. 

В поредния епизод на подкаста "Европа: Ново поколение" показваме последиците от климатичните промени върху морския ни туризъм.

С увеличение на нивата на въглеродния двуокис се повишава температурата на Земята. До края на века в България се очакват екстремни валежи и ветрове, сочи прогноза на НИМХ. Крайбрежните райони ще са подложени на най-голям риск. Прогнозата вече започна да се сбъдва. Видяхме какво сториха бурите "Фредерик" и "Марко" на крайбрежието в курортното село Кранево. 

Щетите описва Йон Бондар, управител на хотелски комплекс, разположен на първа линия: 

"Дървесни, екзотични и декоративни видове и храсти бяха съборени от силния вятър. Пострадаха покривни конструкции. Триметровите морски вълни нанесоха поражения върху плажния ресторант и строшиха стъклената панорамна фасада". 

Кранево попада в картата на заплахата и на риска от наводнения, изработена от Басейнова дирекция Черноморски район. Георги Янев, началник на отдел "Планове за управление" в дирекцията, посочи, че щормовите вълнения са основен източник на заливане на крайбрежието при екстремни метеорологични условия. В контактната зона на 100 метра навътре в сушата се наблюдават най-големи разрушения, както и отнасяне на част от територията в морето. За всеки от деветте района, които са в риск от наводнение, са заложени мерки като забрана на строителството и изграждане на брегоукрепителни съоръжения. 

Акад. Ячко Иванов, един от доайените на българската наука, е категоричен, че бетонът няма място в природата и в туристическата инфраструктура. Той пресмята, че за производството на един тон цимент се отделя един тон въглероден диоксид. Според него минималистично и екологично застрояване би могло да гарантира по-висококачествен туристически продукт, с повече приходи, по-ниски разходи и защитена природа:

"И курортите объркахме. Настроихме хотелите почти във водата в "Златни пясъци" и в "Св. Св. Константин и Елена". В България сме богати на природа и трябва да строим внимателно. В Испания преди години бяха настроили хотелите нагъсто, както ние сега в "Слънчев бряг", а после трябваше да събарят, защото природата трябва да се съхрани. Нарушим ли природата, унищожаваме живота". 

Съпредседателят на Варненската туристическа камара проф. Стоян Маринов посочи, че през последните години сезоните у нас се сливат:

"Ако разгледаме затоплянето като фактор, сезонът да започва по-рано и да приключва по-късно, да, глобалното затопляне ще има влияние върху морския ни туризъм. Не очаквам обаче туристите от Южна Европа да се пренасочат към нашето Черноморие заради прекалено топлото време". 

Устойчивото пътуване е лесен начин да помогнем за спасяването на планетата, убеден е екипът на петзвездния хотел, отличен от Европейската СПА асоциация като иновативен хотел на 2023 година. 

"Природните дадености – море и минерална вода, както и младият екип, са в основата на предлагания устойчив продукт", смята ръководителят на отдел "Маркетинг и продажби" в хотела Антония Сарафова. Водата в басейните се почиства чрез солна електролиза. Соларна система на покрива осигурява 80% захранване на хотела през лятото, а през зимата достига 60%. Хотелът разполага със собствени електромобили и с пет зарядни станции за колите на гостите. 

Апостол Пенков преведе и адаптира на български език климатичния симулатор, който помага за изчисляване на глобалното затопляне:

"Представихме симулатора на 300 ученици от варненските гимназии. Искаме да го разпространим сред университети, компании и институции. Важното е да образоваме туристите защо трябва да си носят бутилка за многократна употреба, защо да консумират по-малко. Три базови неща може да направи всеки от нас – да понижи потреблението, да използва отново и да рециклира". 

Според Пенков най-ефективният начин за справяне с парниковия ефект е да се наложи въглероден данък срещу компаниите, които използват много ресурси. 


По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00

Пожарникарят Христо Христов: Дежурството на Нова година винаги е най-тежкото

Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов.  Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..

публикувано на 31.12.24 в 08:00

Ravn (1349): За баланс е необходимо да познаваш и мрачната, и светлата част от себе си

Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..

публикувано на 31.12.24 в 07:30