Ученик от Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Добрич създаде първия учебник за програмиране на основата на Lua. Стилиян Стоянов се сблъсква с този език за програмиране покрай компютърните игри и решава да задълбочи знанията си в него. Оказва се обаче, че информацията е изключително оскъдна и така стига до решението да напише книга. Идеята му е до края на тази година да завърши трилогията си, която да е в помощ на всички програмисти или ученици по информатика.
Книгата „LUAing. Принципи на програмирането с Lua“ на Стилиян Стоянов е първият учебник по програмиране на основата на Lua, написана от български автор. За своя ученик учителят Светлана Василева споделя, че той е един нешлифован диамант и тепърва ще разгръща потенциала си.
Интересът към информатиката у Стилиян Стоянов се заражда преди години, когато се появява желанието му да прави свои компютърни игри.
Според Светлана Василева Lua е много интересен език за изучаване и би било добре той да влезе в образователната система. Допуска, че за целта може да се използва книгата на Стилиян Стоянов, стига да срещнат необходимата подкрепа в Министерството на образованието.
Засега книгата на Стилиян Стоянов се разпространява само от него. Природоматематическата гимназия също разполага с нея на хартиен носител, като идеята е там езикът Lua да влезе като част от обучението на учениците в паралелката по информатика.
Повече за книгата чуйте от Стилиян Стоянов и неговия учител по информатика д-р инж. Светлана Василева в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..