Ученик от Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Добрич създаде първия учебник за програмиране на основата на Lua. Стилиян Стоянов се сблъсква с този език за програмиране покрай компютърните игри и решава да задълбочи знанията си в него. Оказва се обаче, че информацията е изключително оскъдна и така стига до решението да напише книга. Идеята му е до края на тази година да завърши трилогията си, която да е в помощ на всички програмисти или ученици по информатика.
Книгата „LUAing. Принципи на програмирането с Lua“ на Стилиян Стоянов е първият учебник по програмиране на основата на Lua, написана от български автор. За своя ученик учителят Светлана Василева споделя, че той е един нешлифован диамант и тепърва ще разгръща потенциала си.
Интересът към информатиката у Стилиян Стоянов се заражда преди години, когато се появява желанието му да прави свои компютърни игри.
Според Светлана Василева Lua е много интересен език за изучаване и би било добре той да влезе в образователната система. Допуска, че за целта може да се използва книгата на Стилиян Стоянов, стига да срещнат необходимата подкрепа в Министерството на образованието.
Засега книгата на Стилиян Стоянов се разпространява само от него. Природоматематическата гимназия също разполага с нея на хартиен носител, като идеята е там езикът Lua да влезе като част от обучението на учениците в паралелката по информатика.
Повече за книгата чуйте от Стилиян Стоянов и неговия учител по информатика д-р инж. Светлана Василева в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.През лятото светът е повече радост, слънце, любов. Като стана дума за любов, ето история за влюбена двойка. Бернар и Ема. Живеят заедно от години и се обичат. Той иска да й предложи брак, но все не успява да подреди детайлите така, че да бъде незабравимо. Знаете: перфектните неща… Място, време, обстоятелства... Често се фокусираме върху тях...
За компаниите и предприемачите у нас, еврото отдавна не е тема. Най-малкото, защото е добро решение за тях. Това коментира за Радио Варна Данаил Коев, съосновател и управител на счетоводна компания, която се е специализирала с работа със стартъп компании и международни фирми, работещи в България. А еврото не е тема за тях, защото основната част..
От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации. Това каза за Радио Варна д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция“ в Изпълнителна агенция "Медицински надзор". По данни на агенцията, към дата 3 юни, 862 българи чакат органна..
Днес ще се запази предимно слънчево и горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността ще са между 37° и 42°, а по Черноморието ще са от 28° до 33°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода между 24° и 27°. Изгрев на..
Спешен ремонт ще бъде извършен на подлеза под бул. "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна и стадион "Спартак", след като паднаха огромни парчета от мазилката. Падна мазилка от тавана на подлеза до РЗИ-Варна (СНИМКИ) От Община Варна са извършили проверка. Според често преминаващи оттам причината е или високите температури или..
С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..
Ларгото на морската столица беше преобразено от артистична атракция - рисуването на най-дългия акварел в рамките на провеждащото се във Варна Четвърто издание на Международното триенале "Духът на акварела" 2025. Акварелният лист с дължина 20 м привлече вниманието на варненци и на туристите, които не пропуснаха възможността да снимат необичайното..