Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Ангелова, АИКБ: Трябва да има по-малко изисквания и удължаване на преходните периоди за Зелената сделка

Милена Ангелова, главен експерт на АИКБ (в средата), проф. Андрияна Андреева, областен управител на Варненска област (вдясно), Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (вляво)

Зелената сделка от много добър инструмент се изроди в зелена инфлация, затова трябва да има удължаване на преходните периоди и намаляване на изискванията. В българското законодателство да се въведе доброволния стандарт за отчитане на малките и средни предприятия, за да бъдат те улеснени. Това заяви във Варна доц. д-р Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България, която представи пред студенти и преподаватели в Икономическия университет лекция, свързана със зеления преход и малките и средни предприятие и корпоративната социална отговорност. 

В период на рецесия, на множество кризи, на геополитически промени трябва да се помисли много внимателно какви точно изисквания поставяме на бизнеса, категорична е тя. Трябва да бъдем отговорни към поддържане на икономически растеж и осигуряване на работни места. Това е тясната отговорност на бизнеса, опазването на околната среда също трябва да се случи, но могат да се сложат някои ограничения на изискванията на национално равнище, допълни още тя. "Ние предложихме в Закона за счетоводството, който транспонира директивата за нефинансово отчитане, да се запише, че банките и лидерите на веригите за доставки не могат да изискват повече информация от предвидената в стандарта за доброволно отчитане."

Тя посочи, че сега лидери на световни вериги за доставки изпращат на българските малки и средни предприятия въпросници с по 60 страници. Рискът се оценява на база отговорите, а ако се възприеме като твърде висок, те са премахвани от веригата за доставки.

Ангелова коментира още, че е тревожен фактът за предстоящите нови парламентарни избори, тъй като срокът за изпълнения на изискванията за получаване на финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост изтича през 2026 година, а ние все още сме в подготовка за втория транш.

Има много законодателства, които трябва да се приемат, като напри

мер Законът за личните фалити. Таксата за битов отпадък трябва да се определя на база на реално отделен отпадък е залегнала в Директивата за нефинансово отчитане, посочи тя. Ангелова не е оптимист, че ще спазим сроковете. Тя не изключва възможността, страните, които са определяни като по-консервативни - като Австрия и Швеция, ще кажат: "Не са си свършили работата, няма да си вземат парите."

Чуйте повече в интервюто на Даниела Стойнова с Милена Ангелова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Консултативният съвет за национална сигурност се събира утре да обсъди конфликтите в Близкия Изток

На 4 октомври, петък, държавният глава Румен Радев свиква в президентската институция извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата на заседанието е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“. Припомняме, че кризата в Близкия Изток..

публикувано на 03.10.24 в 19:34

Административният съд прекрати делото срещу референдума за ветропарк в община Добричка

Административният съд в Добрич прекрати дело по жалба срещу подготовката на референдум в община Добричка за изглаждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. Делото в съда е заведено след жалба на сдружението "Българска ветроенергийна асоциация", в която се настоява да бъдат прекратени всички действия на Общинската избирателна комисия –..

публикувано на 03.10.24 в 18:48

РУО-Варна за казуса с ОУ "Константин Арабаджиев": Освободената директорка е пенсионер от две години

Назначеният директор на ОУ "Константин Арабаджиев" Силвия Филева е с функциите на временно изпълняващ длъжността до провеждане на нов конкурс. Освободената от поста Нели Касабова е пенсионер от две години. Така коментира казуса с варненското училище, в което назря недоволство от назначението и се стигна до протест на родители, началникът на Регионалното..

публикувано на 03.10.24 в 17:00

Учени от пет страни ще изследват с подводни роботи поляните от морски треви в Черно море

Наши учени, заедно със свои колеги от още четири страни, започват наблюдение на морските треви с подводни роботи. Те ще бъдат обследвани обстойно. В проекта за изследване на състоянието на поляните от морски треви в Черно море с подводни роботизирани апарати се включват учени от България, Грузия, Турция, Румъния и Гърция.  П артньори по проекта..

публикувано на 03.10.24 в 15:24

От 8 октомври затварят част от пътя Варна - Златни пясъци

От следващия вторник, 8 октомври, затварят част от  бул. „Княз Борис I“ - от входа на Университетска ботаническа градина до Евксиноград.  Ограничението се налага заради втория етап от проекта за водния цикъл на ВиК-Варна. Той е за реконструкция и доизграждане на магистрални водопроводи по трасето "Варна – КК „Златни пясъци". По време на..

публикувано на 03.10.24 в 14:56

От вторник започва ремонтът до Двете кули, има обходни маршрути

От 8 октомври започва работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти, част от мащабния проект на ВиК. За съоръжението ще бъдат инвестирани 138 372 410,80 лв., от които: 82 246 182,48 лв. от кохезионния фонд; 14 514 032,18 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет  и 18 774 369,99 лв. собствен..

публикувано на 03.10.24 в 14:44

Обжалват решение на ОИК за отказана регистрация на независим кандидат за частичния вот

Дело по жалба на Инициативен комитет, издигащ независим кандидат за кмет на район "Приморски", е образувано в Административния съд във Варна. Жалбата е заради отказана регистрация на независим районен кмет от страна на Общинската избирателна комисия.  Жалбоподателят претендира съдът да отмени обжалвания акт като  незаконосъобразен и Общинската..

публикувано на 03.10.24 в 14:37