При изключително ниска влага в почвата и екстремно високи температури в Добруджа започва пролетната сеитбена кампания. За поредна година зимата е без сняг, което се отразява на развитието и на пшеницата. Вариантите за реакция при неблагоприятните метеорологични условия от страна на земеделците не са много, но със сигурност почти всички ще намалят сеитбените норми, предвид сушата. Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни. Полезните ходове при производството под открито небе в момента не са много, но земеделците ще се възползват от тях, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.
Голяма част от колегите преосмислят декарите с царевица дали да не бъдат прехвърлени слънчоглед, както и намаляване на нормите за сеитба, за да можем да тушираме липсата на влага, каза тя. Жекова посочи, че средната сеитбена норма при царевицата е 6700 семена на декара, а при тези условия, за да могат растенията да се развиват добре, тя може да бъде свалена с 10-15%. Практиката и друг път е показвала, че при гъсто засети посеви не се ражда кочан, каза тя.
Според Жекова част от колегите й ще започнат да прилагат и така нареченото консервационно земеделие, тоест опазване на самите почви и влагата в тях. Неудобството при този вид обработка е, че изисква смяна на голяма част от инвентара, което от своя страна е свързано с огромни разходи.
По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.
Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт.
Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.
Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.
Пшеницата е изложена на стрес заради топлата и суха зима. Влагозапасяването е малко. Всичко, което можем да направим е да намалим сеитбената норма и броя на растенията, каза Дикова.
Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.
По думите на Радостина Жекова всеки, който е част от този бизнес, вече си е дал ясна сметка каква е реалността и никой не храни илюзии, че настоящата стопанска година ще е по-добра от предходната.
Чуйте повече в репортажа на Мая Щърбанова:Верижна катастрофа между три коли предизвика голямо задръстване на Аспаруховия мост в посока "Аспарухово". На място има изпратени регулировчици, съобщиха от КАТ-Варна. Единият шофьор е пострадал и е откаран контактен в болница. Инцидентът е вследствие на неспазване на дистанция. Тролей номер 88 и автобусите по линия 12 обслужват до спирка "Кораборемонтен..
Близо 9 тона е примесеният с пясък мазут, изчистен от плажната ивица след достигането на разлива с нефтопродукти до брега, съобщи концесионерът. По плажа обаче все още могат да бъдат забелязани мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см. Петното в морето край Варна не е от мазут, все още не е установен източникът на разлива, стигнал до брега..
Увеличението на тол таксите от началото на месеца с 10% все още не се е отразило на цените на билетите на автобусните превозвачи, които оперират на Автогара-Варна. Това съобщи за Радио Варна директорът Веселин Михайлов. Повишаването на таксите ще рефлектира директно върху потребителите, коментира изпълнителният директор на Камарата на..
От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците да се запознаят с новите разписания и да планират своите пътувания съобразно актуализираните часове, посочват от ТАСРУД. Линия №29 Делнични..
Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза "Граф Игнатиево", предаде БНР. На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица. Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България..
Пасарелката срещу сградата на кметство „Аспарухово“ във Варна е неизползваема от два дни, тъй като младежи са повредили с ритници асансьора. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на района "Аспарухово". Вандализмът е регистриран от видеонаблюдението и от полицията вече са открили нарушителите. Това е третият пореден случай. Маринов обаче се опасява, че..
Заснетото от сателит петно в морето край Варна не е от замърсяване с нефтопродукти. Днес е извършен оглед с катер и са взети проби, но отсега е ясно, че не става дума за замърсяване, съобщиха от Областната администрация. Плажната ивица между Втора и Трета буна, замърсена с мазут, вече е изцяло почистена. В момента е назначен със заповед на..