Неразбирането в процеса на общуване е най-честият проблем на обществото ни днес, коментира за Радио Варна Христо Райков, психолог и психотерапевт. Съвременните технологии отдалечиха живата връзка между хората, а психиката на човек не успява да догони развитието на технологиите и ние оставаме в едни незавършени цикли, които все повече ни отдалечават от живата връзка, допълни той.
Това е и причина в други държави да се вземат мерки за ограничаване на комуникацията между хората чрез различни електронни устройства – в училища и на обществени места.
По думите на Райков, човек трябва да посети психолог тогава когато е готов, но интересното е, че много често човек разбира, че е готов, когато другите му кажат.
Според Христо Райков живеем доста хаотично и в силен стрес. Времето за разтоварване и почивка е недостатъчно. Според него стресът и агресията са двата края на една струна – т. е. като дрънне стреса, дрънва и агресията. Това е и причината много от семейства, които търсят неговите услуги, да са преминали в отношенията си вече през агресия. Под нея стои стресът и те трябва да разберат причината - защо се е стигнало до там, а не следствието.
Хората споделят помежду си, но големият проблем е, че не чуват какво казва другият, а само това, което казват самите те. Проблемът е в способността за интерпретация на събитията и за разбирането и това води до усложняване на взаимоотношенията в обществото.
Много е важно и още нещо – човек да завършва всичко, което е започнал, защото завършването осмисля и валидизира времето – простичко е, но е много важно, казва още психологът.
Христо Райков е психолог и психотерапевт с над 20 години практика. Преподава на студенти от България и Европа. Интервюто с него може да чуете тук:
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..