Емоционалната интелигентност е ключов фактор в съвременното образование, което цели да превърне училището в по-мирно и вдъхновяващо място за децата. Във Варна се проведе обучителен семинар посветен на социалното и емоционално изучаване, в който се включиха учители, психолози и директори на образователни заведения от областта. Целта е да се обменят нови методи в изграждането на здравословна емоционална среда в училището и детската градина.
Как да се справят с емоциите на децата – малки и големи, как да постъпят, когато в училище се проявява насилие или агресия и какви методи да използват – на тези въпроси отговори организаторът на срещата Полина Коцева, която е международно акредитиран специалист по емоционална интелигентност. Тя посочи, че всички се нуждаем при даден казус да имаме умението да реагираме по най-правилния начин и даде пример за успешна практика за борба с агресията, която се концентрира върху силата на защитника:
„Защитникът е свидетелят. Знаете, че свидетелите са най-многобройната група деца, които са засегнати от акт на насилие. Ние искаме да ги превърнем от мълчаливите свидетели, тези които се притесняват да споделят, за да не бъдат обявени за издайници или предатели, да знаят по какъв начин да потърсят подкрепа. И тук се разчита на доверения възрастен до всяко едно дете. Обикновено учим тези защитници да не се намесват, когато видят акт на насилие, защото това може да ги направи на свой ред или жертви или насилници. В такива случаи те трябва по най-бързия начин да намерят възрастен, който е най-близо до тях. На свой ред се очаква и възрастният да е подготвен. Да се намеси, но не като назидател, а като човекът, който трябва да възстанови мира. Да намери причините за конфликта. “
Социалното и емоционално изучаване е залегнало в образователната система на Средното училище „Димчо Дебелянов“ във Варна от няколко години, коментира за Радио Варна директорката Калина Нушева, която беше на обученето. В почивни дни екипът се събира с ученици и родители в една неформална среда, където не са в ролята, която имат в училище. И резултатът е, че учениците търсят и споделят с учителите повече. В случаи на насилие в училището се справят с екипна работа – заедно работят психолози и педагогически съветници, включително и на институции, които имат съответното отношение и установяват, че когато има институционално взаимодействие има и разрешаване на ситуацията.
Пример за справяне с насииле в детска градина даде Милка Тодорова, учителка в Горна Оряховица:
„Заставам до детето, което проявява агресия на неговото ниво, ниско долу трябва да бъдеш, и го приканвам да започнем да броим до 10. Целта на този подход е да бъде отклонено вниманието на детето и да преминат шест секунди, след което започва успокояване на детето и методът има ефект.“
Всеки случай на насилие или агресия изисква конкретен подход и затова е важно педагозите да познават много и различни методи, за да реагират адекватно, каза още Полина Коцева. Тя организира еднодневен курс с родители във Варна на 27 април.
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..
Необходимо е финансиране за рехабилитация на уличната мрежа в село Звездица. Това съобщи кметът на населеното място Станислава Христова при срещата си с градоначалника на Варна Благомир Коцев. Средствата са нужни за за асфалтиране на нови улици и за преасфалтиране на други, чиято настилка е компрометирана. В населеното място има необходимост от..