Пеликанът изчезна преди около седмица, уточни пред Радио Варна зоонженерът във варненския зоопарк Георги Тодоров:
"Наблюдавахме няколко ята, които преминаха над Варна. Предполагаме, че се е присъединил към тях. Свободата е по-силна от глада. Животното е диво, не е социализирано, така че си търси свободата. "
Припомняме, че през есента на миналата година пеликанът беше доведен от Белослав в спасителния център във Варна със счупен крак. След като бе излекуван, бе пуснат в езерото при другите пеликани, след което предстоеше да бъде отведен в природата. Инж. Тодоров обясни, че пеликанът сам е решил да си тръгне, тъй като през месеците март - април е прелетът на този вид птици:
"Инстинктът му е много силен и реши да си тръгне. Установи се в морето около трета буна, където няма достатъчно храна за него. Дадохме указания на хората да го хранят само с риба. Ние се опитвахме нееднократно и да храним, и да хванем, за да бъде пуснат в природата, но той ни познава и не ни допусна. Все пак сме извършвали манипулации и той ни помни. Оказа се, че пеликаните имат много силна памет. Дори сменяхме дрехите си, но той ни разпознаваше. Запомнил ни е много добре."
Розовият пеликан не гнезди в България, а само преминава през нашите територии. Води се като изчезващ гнездящ вид, обясни зоонженерът:
"Засега у нас се връща само къдроглавият пеликан. Добра новина е, че на дунавския бряг край Силистра има 92 двойки, които гнездят на платформи. Надяваме се да върнем и розовия пеликан."
Зоонженерът в зоопарка Георги Тодоров обясни пред Радио Варна, че птицата, наречена в социалните мрежи Стойчо, е била млад екземпляр на възраст около две години. Средната възраст на този вид птици е около 20 години.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..