Според Станислав Стоянов, заместник-председател на Съюза на хотелиерите "Златни пясъци" и собственик на хотел, причините за недостига са комплексни. Той отбеляза, че голяма част от добре обучените български кадри бягат в чужбина, основно заради по-добрите финансови условия. В момента средната заплата в сектора е около 1200-1500 лева, коментира Стоянов.
Друг проблем, заради който е налице отлив на кадри, е сезонната заетост, която понякога продължава не повече от два месеца.
"През 2008-ма, 2012-та година, тогава можеше да се направи един сезон от шест месеца. Тогава персоналът успяваше да си изкара някой лев, а след това имаше право да се запише на трудовата борса. Сега обаче сезонът се сви и е почти невъзможно това с 40-50 дни стаж. Това отблъсква работниците. Хотелиери и ресторантьори правят всичко възможно за да променят това като ги осигуряват по-дълго време и ги наемат на работа по-рано, още преди обектът да е отворил", коментира Станислав Стоянов.
И тази година немалка част от заетите в сферата на туризма ще са кадри от чужбина.
"Ние сме принудени да внасяме от чужбина", категоричен беше Стоянов. Най-често по нашите курорти работят украинци. Освен от Украйна обаче, в България внасяме кадри и от азиатски държави като Киргизстан.
"Вече стигаме и по-далеч, като внасяме и от Непал и Бангладеш", каза Стоянов. Но, и при вноса на кадри изникват редица проблеми. Един от основните е езиковата бариера.
"Малка част от тях едва говорят английски", коментира Станислав Стоянов. Правилата за чуждестранните работници също спъват хотелиерите и ресторантьорите.
"Има два варианта за наемане на чужденци - за 3 или за 9 месеца. Не всеки може да си позволи да наеме чуждестранен работник за 9 месеца, защото работи примерно 6 месеца, а в останалите три какво да прави? Ако пък го наемеш за три месеца и започне работа от май, той ще работи до юли. Какво става тогава с август и септември?", попита Станислав Стоянов.
Според него, решението на проблема с кадрите е въпрос на съвместни усилия на няколко министерства. По думите му, трябва да се наблегне на практическите обучения, които да бъдат в разгара на сезона. Стоянов е на мнение, че е добре да бъдат приложени и някои стари модели от времето на "Балкантурист", които обаче са работели и не е имало криза с кадрите.
Чуйте какво сподели още той в звуковия файл
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева, съобщава БНР. Измененията се налагат..
Общо 11 награди "Варна" ще бъдат връчени тази година. Голямата награда "Варна" няма да има носител, тъй като от 4-те номинации, нито една не е събрала 2/3 от гласовете на журито, което е 7-членно. Според предложението на журито наградените трябваше да са осем, но общинските съветници от комисията по култура решиха да добавят писателя Христо..
Община Варна ще върне на държавата имот на ул. "Преслав" № 22, реши на заседание постоянната комисия "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. Става дума за сграда - публична държавна собственост, в която в миналото се е помещавал бившият хотел "Комерсиал". Към момента обектът е неизползваем и опасен. Сградата на "Преслав" 22 вече е..
Равен достъп до водите и ресурсите на ЕС в Черно море и да се облекчат законодателните условия така, че да се стимулира и дребномащабният риболов. Това са теми, обсъждани на среща между представители на 11 консултативни съвета от Европейския съюз и европейския комисар по рибарство и океани Костас Кадис, целта на която е оформяне на Общата европейска..
Разискванията по втория вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков приключиха. Парламентът ще пристъпи към гласуване в 14:30 часа в четвъртък. Депутатите дебатираха по внесения вот на недоверие на тема "корупция" в продължение на 5 часа. Вносители са МЕЧ с подписите на народни представители от „Възраждане“ и „Величие“. Това е вторият вот на..
По повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април, и професионален празник на юристите и съдебните служители, по инициатива на членовете на организационната секция в Окръжна прокуратура – Добрич към Сдружение на администрацията в органите на съдебната власт (САОСВ), ученик от добричко училище беше поканен да гостува в Окръжна прокуратура..
Студенти от различни специалности от Икономическия университет във Варна посетиха на място и се запознаха с работата на областната администрация в рамките на Деня на отворените врати. Те бяха информирани за правомощията на областния управител, за историята на администрацията, както и с действащата приемна за граждани. Събитието предизвика интереса..