Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори плетат чадъри от тръстика на плажа във Варна

12
Огнян и Зейнеб
Снимка: Д.Дончева

Трима занаятчии от Стралджа, Ямболско са във Варна от началото на април, за да правят плажни чадъри от тръстика /камъш/ по поръчка на различни плажове. Огнян и Зейнеб са брат и сестра. С тях е и съпругът на Зейнеб – Сашо. Тримата са около 60 годишни, а занаятът, който умеят е от прадедите им. От 30 години плетат чадърите и рогозките на много български плажове. Получават поръчки от концесионери на плажове от Обзор до Златни пясъци  - Варна, к.к. „Свети Свети Константин и Елена“, Кабакум.


Не е трудно да се научи човек да прави плажни чадъри от камъш, но да издържиш физически е много трудно, разказва Зейнеб докато оправя лейкопласта по пръстите и дланите си. Целите й ръце са облепени, защото са нарязани от тръстиката и телта, с които работи. Но не се оплаква, а продължава с думите: „Така е, но трябва да се борим. Нали трябва да се борим?“



Всичко си набяват сами - от камъша до телта. Основният им материал – тръстиката, се събира зимата, когато е най-здрава и най-твърда, разказа Огнян, който движи нещата. Избират я внимателно, защото има такава, която е тънка и не става здрав чадър от нея. Обикновено косят тръстиката със сърпове от местата край реки, езера и блата през ноември. Складират я в двора на къщата си, където престоява цяла зима. На пролет товарят микробуса и тръгват към морето, където усилено и без почивен ден работят два-три месеца.


Започват работа към 6 часа по хладно и са на плажа до 18 часа. Пият кафе на пясъка, закусват и обядват, а вечер се прибират в квартирата, която са наели близо до Варна. Зейнеб и съпругът й Сашо се изхранват с този занаят цял живот, споделя жената за Радио Варна. Не й тежи, че цял ден е под слънцето, а ръцете й са нарязани и облепени. Мъчно й е, че децата й не искат да продължат семейния занаят. Да прави чадъри знае само синът им и доскоро е бил с тях по плажовете. От няколко години обаче се отказал, отворил баничарница и сега прави закуски.

Занаятчиите нямат почивен ден, защото трябва да свършат взетите поръчки. Докато изпълняват едната, им се обаждат да им възложат друга. Приемат само, ако са сигурни, че ще я изпълнят. Уговарят точно колко чадъра трябва да се направят и времето за което работата ще бъде свършена.

Един чадър с диаметър 2 метра се прави за около 40-50 минути. За ден правят около 14-15 чадъра. Сега изпълняват поръчка за 70 чадъра. А най-голямата им поръчка е била за 300 чадъра преди години.

Признават, че с този занаят не се забогатява, но изкарват достатъчно да приготвят зимнина и да си посрещат разходите. Само Огнян работи и в Германия в строителството.

След Варна продължават към Слънчев ден, от там към Кабакум, следват Златни пясъци, а после Обзор. До края на май трябва да са приключили, защото започва активния туристически сезон.

На слушателите на Радио Варна пожелават да са здрави и когато отидат на плаж, да лягат под чадърите, които те са направили. Защото сянката от камъша е по-силна и плетените чадъри не спарват, като тези направени от плат.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51