Под натиска на общественото мнение учителите надуват оценките на учениците в 5, 6 и 7 клас. Родителите остават с впечатлението, че децата им знаят повече, отколкото знаят в действителност.
Това коментира Асен Александров, председател на сдружението на директорите в средното образование у нас и директор на 51-во училище "Елисавета Багряна" в София, който участва в семинара на тема "Качественото образование чрез ефективна мотивация".
Липсата на доверие и съмнение в преценката на преподавателя са неизменна част от комуникацията родител - учител, и голяма тежест, смята той.
Оспорването на оценки от родителите е постоянно явление, а изкуственото завишаване проличава от резултатите на изпитите след 7 клас, посочи директорът на 51-во училище в София.
Трябва да се промени мнението на обществото към учителя, убеден е Александров. Той каза, че учителите често стават обект на нападки и чести проверки, но няма механизъм, с който да се защитят.Като пропуск в законодателството определя липсата на разписани задължения на родителите към училищата, в които се обучават децата им.
По думите му досега са регламентирани само правата им, но няма предвидени санкции и никой не може да ги принуди да посещават родителските срещи, например.
Над 160-те участници от цялата страна са били анкетирани и до четвъртък ще се обобщят предложенията за промени в законодателството, свързани със средното образование, коментира Асен Александров.
Според него училищата трябва да имат по-голяма автономност.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с Асен Александров:
Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..
Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..
Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..
България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..
Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..
Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна". Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..
Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..