Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създават ли изпитите по НВО в 10. клас напрежение и кой има полза от тях?

Предстоят изпитите за Национално външно оценяване /НВО/ за учениците в 10. клас. Датите са 10 юни по български език и литература /БЕЛ/ и 12 юни по математика. Това, което следва от тях е, че ученикът получава документ за завършен първи етап на средно образование, но той не се равнява на документ за завършено средно образование и с него не може например да продължи образованието си в университет.

Към днешна дата учителите във Варна не са получили указания за провеждането на националното външно оценяване по български език и литература, макар че има промени в съдържанието на изпита, коментираха за Радио Варна учители от различни гимназии. Подготвят учениците според публикуван модел в сайта на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна година. В него са посочени две задачи по-малко от миналата година и същия брой произведения на български автори.

Според Веселина Трендафилова, учителка по български език и литература, в момента огромен проблем е функционалната грамотност на учениците, която е свързана с липсата на четене на всякаква литература. Конкретно десетокласниците се затрудняват най-много при задачите с отворен отговор – например създаването на теза, като им е трудно да формулират собствено изказване и собствена мисъл. Затруднява ги също и писането на резюме.


Веселина Трендафилова

Десетокласници споделиха за радио Варна, че не са мотивирани да се явяват на изпити по НВО, защото те не са важни за тях. Особено за тези, които ще продължат да учат до 12 клас.

Веселина Трендафилова посочи, че в големия град децата продължават образованието си до 12 клас, но в по-малките населени места има групи от ученици, които не продължават и за тях е важно да имат някакъв документ, който удостоверява определено ниво на компетентност. Затова смята, че изпитите трябва да бъдат по желание и на тях да се явяват само учениците, на които им е необходим документ за завършен първи етап на средно образование.

Веселина Трендафилова каза още, че няма последствия, ако ученик не се яви на изпита по НВО в 10. клас.  На него се пишат точки, а не оценки и тези точки не влизат във формирането на успеха на учениците нито в 10. клас, нито след това.

Ученици споделиха, че в някои гимназии във Варна учителите по съответните предмети са заявили, че ако възпитаниците им получат точки под определения от тях брой, може да ги оставят на поправителен и това е единственото, което създава напрежение и притеснение.



От своя страна учителите полагат различни усилия и методи, с които да стимулират учениците си да учат, за да имат познания и дадат най-доброто от себе си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51