Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“.
Градското земеделие стартира във Варна преди 5 години, с две градини над бул. „Република“ в местността Балъм дере. Тогава ентусиастите са около десетина души. Днес наброяват 60 души и са на възраст от 1 година до 70. Най-много са 50-годишните, разказа Десислава. Третата градина откриват миналата есен в местността „Изгрев“. И трите терена са под наем, но добрата новина е, че техните собственици са градски земеделци в инициативата и опасността земята да бъде застроена, както усилено се застроява в кв. „Изгрев“, е минимална.
Да помага за развитието на третата градина се е ангажирал Данаил Петров, който отговаря за нея. Той разказа, че са търсили терен в централната част на Варна, но така и не са успяли, затова и тя е в местността „Изгрев“.
Градското земеделие във Варна е част от проект, който се реализира в големи градове по цял свят. Освен, че хората създават собствена екологично чиста продукция, създават и общност с мислене към опазване на природата, екологично и здравословно хранене. И децата им научават откъде идва храната, защото има много деца, които не знаят, каза още Деси.
Варненци садят най-често домати и краставици, споделят Десислава и Данаил. Работи се целогодишно, защото градините са открити и се реагира според времето и сезона.
Всеки може да стане градинар, стига да има желание да работи, защото друго не се изисква. Дори и да няма никакви познания в земеделието, екипът ще му помогне от началото до края. Не се заплаща нищо за участие, всичко се осигурява безплатно на място – земя, семена, дори и лопатите. Градинар се става за две години, толкова е нужно, за да се придобият всички умения и знания, казва Десислава. След това се приемат нови хора, а вече обучените трябва да им отстъпят лехите.
Целта ни е да се разрастнем и в други градове и да открием още градини, каза Десислава. До края на годината имат намерение да открият още една във Варна, както и да разширят обхвата, като открият и първа такава в Добрич. За Варна ще търсят и съдействието на университетите, които имат големи пространства.
Най-лесният начин да се свърже човек с градските земеделци е през фейсбук или официалната интернет страницата на проекта, където са публикувани контактите им. Ако не вдигнат телефона веднага, винаги връщат обаждането.
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..