Систематичното унищожаване на българския елит от БКП и ДС след 9 септември 1944 г. оживява с гласовете на оцелелите в книгата на историка доц. д. н. Мартин Иванов – „Бившите хора“ на концлагерна България. Съдбата на онези близо половин милион жени, мъже и деца, дамгосани, прогонени и системно декласирани от комунистическите власти, е подробно изследвана.
Той подчерта, че книгата му е повече за живота, отколкото за смъртта, защото разкрива как тези хора са се борили в условията на оная система, за опитите им някак да се впишат в нея:
"Нещо, което се надявам, че няма да се налага на нашите поколения - да повтаряме този опит. Виждате какво се случва в света около нас, в България. Има политически партии, които открито призовават да се правят списъци на новите "бивши" хора", споделя с надежда авторът.
Той посочва, че е нормално да има умиление към миналото:
"Малцина знаят, но около 1900-та година България изпитва една много тежка стопанска и социална криза, близо е до фалит, а една поредица от правителства, също както и днес, се сменят едно след друго през няколко месеца. И тогава в обществото надделява идеята, че ние сгрешихме, че се освободихме, че всъщност сме си живеели много по-добре, били са златни времената под сянката на падишаха," казва доц. Иванов.
Чрез триста и девет интервюта и мемоарни разкази, в резултат от работата му с документи от архивите на Държавна сигурност, изследователят проследява веригата от събития по изкореняване в социален, а до голяма степен и в чисто физически смисъл, на елитите на нацията до 9.IX.1944.
"Започнах този проект, без да ми е ясно оформен в главата, още през 2010-2011 г. Тогава Институтът за близкото минало се занимаваше със събиране на спомени изобщо от периода на комунизма. Бях си подбрал група от хора, с които да разговарям, след което, по редица причини, се откъснах от темата за близо едно десетилетие и се върнах към нея едва през 2020 година. В рамките на тези три години успях да досъбера спомени. През 2020-а беше вече твърде късно да продължавам с интервютата, дадох си сметка, че хората, които си бях набелязал преди десетилетие, или вече не бяха между живите, или бяха в доста тежко физическо състояние, поради което не можеха да проведат подобен разговор," посочва Иванов.
Тогава той се обърнал към публикувани спомени, комбинирал е свои интервюта и интервюта на колеги, автобиографии, дневници.
"Получиха се около 300 житейски истории, надявам се да ни дават една относително обективна гледна точка. Надявам се да съм успял да уловя поне основните, кръстопътните моменти в тази серия от репресии и дискриминации, които е подготвяла комунистическата държава за тази немалка група българи", казва Мартин Иванов.
"Бившите хора" на концлагерна България ще бъде представена в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна днес, 10 май, от 18 часа.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..