Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

70
ПГГСД "Н.Хайтов", Варна
Снимка: Д.Дончева

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи – днес са 19 кабинета, 8 работилници, 4 машинни отделения, физкултурен салон, спортни площадки и всички съвременни технологии. В двора преди няколко години сътвориха и парк – дендрариум с над 80 вида дървета и храсти. Учениците се обучават в специалностите мебелно производство, интериорен дизайн, парково строителство и озеленяване, горско и ловно стопанство, производство на тапицирани изделия, реставрация на стилни мебели и дограма. През 2016 година е въведено дуалното обучение, което се развива успешно и днес.  Чрез него учениците съчетават теорията с практиката, като работят във фирми, с които гимназията е сключила договори, получават и възнаграждение, както и готовност да започнат работа веднага след като завършат средното си образование.

Директор на училището вече 30 години е Мария Георгиева. По повод годишнината заедно с нейните колеги са подготвили  богата програма, която започна още миналата година. Най-вълнуващата част е днес – съборът на възпитаниците на училището.



През 2024 година се навършват  105 години от рождението на патрона на училището Николай Хайтов. Не случайно гимназията носи неговото име. Самият Хайтов е завършил курс по лесничейство в Лесовъдния отдел на Агрономическия факултет в Софийския университет през 1943 година. Работил е във величествената Родопа планина и от там се раждат неговите разкази. Разказите на писателя са живи и днес, а „Дивите разкази“ бяха вдъхновение за конкурс по дърворезба, в който за втора година се включиха учениците.

Нормално гимназиално училище – така може би изглежда гимназията по дървообработване за хората, които не са влизали в нея. Но…истината е друга. Един от най-дългогодишните преподаватели в гимназията по дървообработване е преобразил вътрешното пространство с красиви дърворезби и интарзии. Разбира се с помощта на учениците и свои колеги. Идеята е на преподавателя Димитър Досев, който я осъществява от 1984 година. Днес господин Досев е на 72 години и все още работи в училището. А благодарение на него учениците все още изучават тънкостите на дърворезбата.



Училището е второто семейство за учителите от гимназията по горско стопанство и дървообработване във Варна. Без да е математик, човек лесно може да пресметне, че по-голямата част от живота на следващите ни събеседници е преминал именно в училището, защото всички освен, че сега са учители в него, са били и негови ученици. Чуйте Веселина Добрева, която е учителка по специална теория:

Преподавателят по учебна практика Живко Митев, който учи децата на тапицерство:

Станчо Атанасов, учител по учебна практика в мебелното производство:



Какво е едно училище без неговите ученици? В гимназията се гордеят с постиженията на своите възпитаници – подредили са всички отличия на специални витрини, които с времето стават все повече. За избора на училище и бъдеща професия споделиха Генчо Панайотов, Теодора Цветанова и Симеон Янев:






Съборът на възпитаниците на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ е днес от 10.00 часа в двора на училището. Не е случайна датата на срещата – 11-и май  е църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий – празник, който бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май.

Честит празник на всички!

По повод вековния юбилей, училището вече има и химн. Автор на текста е Станка Иванова, музиката и изпълнението на Теди Генев.



Снимки: Димитрина Дончева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна?

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Къде е Стойчо? Снимки: Румен Сарандев

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35

Мира Стефанова: Стоп на ранните ромски бракове!

Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е   по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...

публикувано на 08.04.25 в 09:42