Ученикът от Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна, Жельо Тодоров, спечели първо място на международен конкурс по пиано в Орбетело, Италия. Единайсетокласникът завоюва най-високия резултат както в своята категория, така и за целия конкурс - 99 от 100 точки. В конкурса той се представи с произведения на Ференц Лист - Мефисто валс No. 1 и Панчо Владигеров - Прелюд Оп. 15
Тодоров започва да свири от петгодишна възраст. Оттогава пианото се превръща в негово ежедневие и начин на живот. През годините досега много учители са го подготвяли и вдъхновявали, споделя той.
Отдадеността към музиката и пианото изисква лишения, казва Жельо Тодоров. За него обаче пропускането на събирания с приятели не е сериозна липса, защото така може изцяло да се фокусира над свиренето.
Тодоров впечатлява журито на конкурса с вярата в себе си и непоколебимостта си по време на изпълнението - нито за миг не престава да музицира, въпреки няколкото технически грешки. На въпроса в какво състояние е докато свири, ученикът казва, че не може да отговори. "Мога да кажа в какво състояние съм преди да седна да свиря - огромно притеснение. Но просто когато седна, си казвам: "Няма какво да губиш, продължавай напред".
На конкурса единадесетокласникът изпълни две произведения в рамките на 15 минути. Казва, че ги е избрал, защото още когато ги е чул за пръв път, се е влюбил в тях. "Винаги съм ги слушал като съм бил по-малък. Винаги съм си ги пускал в трудни моменти за успокоение. За мен беше изключителна радост да ги изпълня."
Жельо Тодоров е част от класа по пиано на Боян Бъчваров. За ученика Бъчваров е не просто учител, но и приятел. Описва го като страхотен педагог и човек.
На ден младият пианист свири не по-малко от три - четири часа. Мечтае да стъпи на световна сцена. Тодоров казва, че обича България и не иска да я напуска, но не изключва възможността да отиде в чужбина, където музикалните традиции са много по-стари.
Според Жельо Тодоров талантът трябва да се развива. Казва, че има дни, в които не му се свири, но това, което го води, е любовта му към музиката. "Когато седна пред пианото, забравям за всичко и започвам да работя". Пианистът споделя, че не може да си представи да се занимава с друго, освен с музика. А връзката му с пианото е сложна като всяка любовна връзка...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..