Художничката Яна Дамс откри изложбата „Златен диалог: златната връзка между културите“ в Археологическия музей във Варна. Яна Дамс е родена през 1972 година в Германия, днес работи и живее в Дрезден, където изследва универсалния език на формата, който свързва различни епохи и култури. Показва творбите си в контекста на исторически колекции, за да разкрие нови начини за разбиране на изкуството.
Яна Дамс е за първи път в България. Сподели, че е впечатлена от Варна, градът много й харесва и се радва, че ще бъде тук и утре, и ще усети празничната атмосфера на 24 май. Нейната изложба ще остане подредена в две витрини до 27 декември и в нея посетителите на музея ще видят връзката между съкровището от варненския некропол и съвременната интерпретация на авторката.
В една от витрините са подредени 33 малки позлатени предмета – малки рога на овен, които се интерпретират с 33-е овнешки глави, открити в съкровището на Варненския некропол, разказа авторката. В другата витрина са изложени други малки предмети сходни с такива от съкровището.
„Моят проект се занимава с това да намери една универсална форма, която се е използвала през всички векове от различни високи култури. С този проект показвам, че тази прилика между нещо обикновено като стиропорните форми в нашата цивилизация имат общи формални връзки със стари предмети от стари цивилизации. В моя проект аз намирам приликите с предишните цивилизации и правя тяхна интерпретация.
В моето изкуство се занимавам по принцип с тези прилики. Наскоро открих изложба, която показва приликите с църковното съкровище на Прага. А във Варненското златно съкровище се намира едно много интересно тълкувание между най-малките предмети с овнешки глави и в моята изложба са представени овнешките рога.“, каза за Радио Варна Яна Дамс.
Яна Дамс е художник, който създава творбите си въз основа на познанията си по археология, културна история и история на изкуството. Носител е на редица престижни награди, сред които саксонската държавна стипендия за дипломиране и наградата "Марион Ермер". Нейни творби са излагани в Зеления трезор в Дрезден, Държавната художествена галерия в Дрезден, Музея на изящните изкуства в Лайпциг и Музея на модерното и съвременното изкуство в Лиеж. Тя е основател и декан на Факултета по дизайн към Университета за приложни науки в Дрезден.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..