Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред висшето образование обсъдиха на форум в ИУ

Качеството и развитието на висшето образование в България са основен акцент в провеждащия се в Икономическия университет във Варна семинар, органзииран съвместно с Националната агенция за оценяване и акредитация.

Форумът беше открит от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и ректора на Икономическия университет проф. Евгени Станимиров.

Темата за предизвикателствата пред висшето образование в България е особено актуална през последните седмици с оглед на протестите на университетите и исканото от тях повишение на заплатите в системата. 

Според проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите в Република България, заложените в държавния бюджет 39 милиона лева за заплати, са недостатъчни.

"184 милиона лева е необходимата сума за да се изпълнят нормите на Закона за висшето образование", поясни проф. Миглена Темелкова. Тя допълни, че университетите остават в протестна готовност, но причината не са само заплатите.

"Искаме да се спазват нормите в Закона за висшето образование. В закона са предвидени 10% от бюджетите на университетите да бъдат за научно-изследователска и творческа дейност. В момента, всички университети, без БАН и военните училища, получават 1.5%. Т.е, университетите получават с 8.5% по-малко и едни 66 милиона лева се губят някъде", коментира проф. Темелкова.

Според ректора на ИУ проф. Евгени Станимиров, се губи и съгласуваността между Закона за висшето образование и Закона за бюджета.

Друг от проблемите, с които системата на висшето образование в България се сблъсква е честата смяна на властта. Според проф. Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, системата на висшето образование трябва да бъде независима от смените на политици и политики.

По време на семинара в Икономическия университет, в който участват представители на други висши учебни заведения, на държавната власт и на бизнеса, беше изтъкната и необходимостта от надграждане на критериите и процедурите за акредитация на висшите училища в България. Председателят на НАОА проф. Елиза Стефанова допълни, че в момента, критериите за акредитация у нас се базират на европейските.

Друг проблем, пред който е изправено висшето образование в България е свързан с признаването на дипломите, както на българските, така и на чуждестранните студенти.

Чуйте повече в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Във Ветрино и Суворово без ток заради бурята

Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна.  Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..

публикувано на 10.04.25 в 22:09
НИК 421

Лошото време забавя пристигането на НИК "Св. св. Кирил и Методий" с няколко часа утре

Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Морската градина във Варна

Над 5000 датчани са посетили Варна миналата година

5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР.  Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете  Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..

публикувано на 10.04.25 в 19:09

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53

Най-голямото международно летище в Румъния ще има нов терминал

Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната.  Новият терминал трябва да бъде готов..

публикувано на 10.04.25 в 16:20

Още един пациент от Кочани, лекуван в България, се завръща в Северна Македония

Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..

публикувано на 10.04.25 в 15:27