„В световен мащаб все още има недостиг на лекарства за много заболявания, а някои от наличните препарати не са ефективни или имат множество странични ефекти. Клиничните проучвания са единственият начин за намиране на нови, ефективни и безопасни начини на лечение. Златното правило е, че комфортът и безопасността на пациента са с най-висок приоритет.", отбелязва д-р Мартин Костурски, управител на Пратиа България, инициатор на кампанията.
Кампанията "Бъдещето на здравето е в клиничните проучвания" се инициира и организира от Пратиа - международна мрежа с повече от 90 центъра за клинични проучвания в шест европейски страни.
Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с д-р Мартин Костурски бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:Клиничните изпитвания са не само врата към иновативни терапии за хора, които нямат лечение към този етап. Те са всъщност единственият начин да имаме нови терапии утре.
Стартира информационната кампания под надслов „Бъдещето на здравето е в клиничните проучвания".
Целта на инициативата е да повиши осведомеността сред пациенти и лекари, като разсее митовете и необоснованите притеснения от клиничните изпитвания.
На специално създадената уебстраница www.patientsoftomorrow.bg през споделения на достъпен език личен опит на пациенти и лекари е разказан процесът на преминаване през клинични проучвания.
С помощта на образователно видео и текстово съдържание са разяснени техните цели, етапи и ползи за пациентите, както и начините, с които се гарантира безопасността на участниците.
Клиничните проучвания имат за цел да потвърдят безопасността и ефикасността на даден медикамент или да разширят неговата употреба. Въз основа на резултатите от тях се изготвят европейски и световни препоръки за лечение на различни заболявания.
За да започне дадено изпитване, е необходимо медикаментът да бъде одобрен от редица органи, а впоследствие се одитира и от множество независими институции, проверяващи съответствието му с разпоредби, стандарти, протоколи и етични принципи за защита на участниците: „Изпълнителна агенция по лекарствата", „Етична комисия за клинични изпитвания", "„Министерство на здравеопазването", „Европейска комисия за клинични изпитвания", „Европейска агенция по лекарствата", „Федералната агенция по храните и лекарствата" в САЩ и др.
Клиничното проучване е най-добрият начин, по който може да се разебре дали нещо ново е по-добро, по-лошо или същото като наличните вече терапии и медикаменти. Проучването определя метода на лечение, така че всеки да бъде лекуват прецизно по еднакъв начин, да бъдат контролирани възможно най-много променливи фактори, така че да могат да бъдат направени правилните заключения.
Клиничното проучване може да бъде направено така, че всички участници да получат от новото лечение или да бъдат разпределени на случаен принцип и част от тях да получат от новото лечение, а други от настоящото такова, за да може да бъде направено сравнение. Тези изследвания помагат да се разбере дали новите методи на лечение са толкова ефективни, колкото и настоящите с по-малко странични ефекти или са дори по-ефективни.
През Страстната седмица и на Великден в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ ще бъдат отслужени богослужения. На 17 април – Велики четвъртък. Тайната вечеря – от 9:00 ч. ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева Литургия и общ Маслосвет; – от 1 8 :00 ч. ще бъде отслужено Последование на 12-те..
Студентските съвети към Икономически университет – Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ организират Великденски концерт с благотворителна кауза, който ще се състои на 16 април 2025 г. от 18:00 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Събитието е в подкрепа на Стефка Веселинова Христова – докторант и преподавател,..
Днес отбелязваме втория ден от Страстната седмица – Велики вторник, ден за поучения и нравствени наставления, който ни води към важни духовни размисли. Според традицията , Иисус Христос ни дава пример за истинска благотворителност, като призовава да даваме не от излишъка си, а както бедната вдовица, която отделя от последните си материални средства...
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...