Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 заглавия са включени в програмата на Международния театрален фестивал "Варненско лято"

29 заглавия на живо, на киноекран и онлайн са включени в програмата на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Събитието ще се проведе от 1 до 15 юни. 

12 представления са избрани в българската селекция, която по традиция откроява постиженията на националната театрална сцена и значими процеси в нея. Това са отличените вече с наградата „Икар“ спектакли като „Хага“ от Саша Денисова с режисьор Галин Стоев (Народен театър „Иван Вазов“), „Странна случка с куче през нощта“ по световния бестселър на Марк Хадън с режисьор Боян Иванов (Драматичен театър – Русе), „О, щастливи дни“ от Бекет с режисьор Маргарита Младенова (Театрална работилница „Сфумато“), „Арт“от Ясмина Реза с режисьор Владислав Стоименов (Младежки театър) и премиерите от тази година като „Племе“ от Нина Рейн на младия режисьор Зафир Раджеб (Театър „Българска армия“), „Формата на нещата“ от Нийл Лабют на Максима Боева (Драматичен театър – Варна) и Шекспировата трагедия „Ромео и Жулиета“ на режисьора Стайко Мурджев (Драматичен театър – Пловдив).

Селекцията отбелязва също вълната от моноспектакли на ярки актьорски имена като Весела Бабинова („Пистолет в торнадо“), Елена Телбис („Prima Facie“), Мариус Куркински („Нашенец“), Боян Арсов („Луцифер“) и Христо Мутафчиев („Боже мой“). Те застават пред зрителите с искрена и вълнуваща монологична изповед на техните персонажи, демонстрирайки разностранния си талант. 

Фестивалът ще открие на 1 юни на основната сцена на Драматичния театър с отличения вече с награди спектакъл „Великденско вино“ от Константин Илиев под режисурата на Явор Гърдев и с Владимир Пенев в ролята на поп Кръстьо.

Както в българската, така и в международната програма, преобладават съвременните драматургични текстове, искащи да уловят пулса на днешния ден. Такъв е и авторският спектакъл на младия унгарски актьор, автор и режисьор Ласло Гьондьор „Моят славен живот с баба“. В него той представя трогателна история за времето, прекарано в изолация с неговата 97-годишна баба по време на ковид-пандемията. Публиката ще може да види новия испански фламенко спектакъл „Морски фар“ на Едуардо Гереро, когото помним с „Desplante” от 2017 г. Гвоздеят в програмата е мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“ за живота и творчеството на Чарли Чаплин със специалното участие на неговия син Юджийн Чаплин. Концертът се представя като част от програма „Интермецо“ съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Наред с представленията на живо, фестивалът продължава да представя прожекции от програмата на „NT Live – най-доброто от британския театър на киноекран“. Този път изборът е попаднал върху един от най-нашумелите спектакли на британска сцена – адаптацията на Чеховия „Вуйчо Ваньо“ специално за забележителния актьор Андрю Скот (филмите "Всички сме непознати", „Флийбег“, „Рипли“), който демонстрира истинско майсторство в своите превъплъщения във всички седем роли от пиесата. А онлайн със свободен достъп ще може да се гледа спектакълът „Двойното непостоянство“, който Галин Стоев постави в Тулуза и получи номинация за наградата на френските театрални критици, както и знаковият спектакъл „Чайка“ на високо признатия литовски режисьор Оскарас Коршуновас.

Акценти в програмата са отбелязването на 90 години от рождението на незабравимата Татяна Лолова, както и навършването на кръглата 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Специален концерт е посветен също на театралната музика на големия композитор Кирил Дончев.

И тази година програмата ще бъде проследена от специално поканени за модула „Шоукейс“ международни програматори, критици и специалисти, а площадите на Варна ще бъдат оцветени от артистично присъствие.

С цялата програма на фестивала можете да се запознаете тук

Интервюто на Светлана Вълкова с театроведа проф. Николай Йорданов - директор на фондация "Виа фест" - може да чуете в началото на публикацията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гостуваща изложба в РИМ-Варна: "Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения"

Исторически музей – Правец представя единствена по рода си колекция, включваща подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът обхваща 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300 годишнината на българската държава през 80-те години на ХХ..

публикувано на 07.07.24 в 11:24

Фестивалът „Киното – моя любов, моя песен“ за 13-ти път във Варна

Варна отново е домакин на фестивала за младежко изкуство „Арлекин“, от 3 до 8 юли. Част от него е 13-то издание на конкурса за пеещи деца и младежи „Киното – моя любов, моя песен“, от 5 до 7 юли. Над 40 деца от различни населени места в страната се представиха с популярни филмови песни Арт салона на Радио Варна. Тази година журито е в състав:..

публикувано на 06.07.24 в 16:36

Премиера на "Бохеми" тази вечер в Опера в Летния театър

Операта "Бохеми" със  звездното сопрано Красимира Стоянова в главната роля ще има своята премиера тази вечер от 21 часа във Варна.  Опера от Джакомо Пучини се поставя в рамките на Опера в Летния театър по повод  100 години от смъртта на Пучини.  Прочутият испански тенор Антонио Гандиа от Испания, гостуващ за пръв път във Варна, ще изпълни ролята..

публикувано на 06.07.24 в 10:53

Изложбата "Отвътре навън" гостува на варненската галерия "Ларго"

Талантливата художничка Силвия Богоева гостува на варненската галерия "Ларго" със серия от живописни платна и рисунки. Експозицията носи името "Отвътре навън" и представя творби, подготвяни в последната година. Това е първата самостоятелна изложба на младата авторка във Варна, а публиката ще има възможност да надникне във вселената на Силвия...

публикувано на 05.07.24 в 14:45

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39