В книгата си „География на блаженството“ Ерик Уайнър обръща внимание на факта, че всяка държава си има своя любим въпрос, към който се прибягва, когато сте на коктейл. Обикновено това е въпрос в едно изречение, а отговорът отприщва истински порой от информация за лицето, с което току-що сте се запознали.
В Съединените щати този въпрос е „С какво се занимавате?“. Във Великобритания: „Кое училище сте завършили?“. В Швейцария: „Откъде сте?“. И това е всичко, което ви е необходимо да знаете за някого.
Забелязали ли сте кой е еквивалентният въпрос в България? Да, често чуваме: „Колко получаваш?“, в смисъл какво е трудовото ти възнаграждение. Със сигурност не ми се иска отговорът на точно този неучтив въпрос да е нещото, което определя битието и блаженството на нашите хора и точно той да е основното, което на някого му трябва да знае за човека насреща. Затова с радост преминавам към друг често срещан въпрос: „Къде ще бъдеш през лятото?“.
Един кратък отговор е достатъчен да оформи цялостната представа за човека, с когото се запознаваш на съответното събитие, за близките му, за начина, по който живее или за трендовете, които следва, за нещата, които обича и за това колко ще ти бъде интересен по-нататъшният разговор с него.
Лято.
Ето че то само в едно кратко описание може да представи характера и желанията на човека и всичко онова, което е в състояние да го направи щастлив.
Лято.
Сутрините са вълшебни. Лястовичките те събуждат по изгрев с оживените си и шумни разговори. Какво коментират, докато се стрелкат като изтребители между балкона и морето, не е сигурно, но е ясно, че споделят жизнено важни и много очарователни неща. Докато пиеш първото за деня кафе, с усмивка се взираш в поруменялото от наслада небе. После усещаш нежната ласка на слънцето по косите и раменете си.
Лято.
Дишаш свободно.
Всички спешни задачи могат да бъдат отложени. Бележникът може да бъде затворен поне за няколко дни и дори забравен в горното чекмедже на бюрото. Защото навън е прекрасно. Между зелената прелест на дърветата и ленивото спокойствие на вълните.
Всички изглеждат щастливи. Идват отнякъде, продължават в друга посока и се наслаждават на дългите, топли и красиви дни.
Има много пътища към щастието и голяма част от тях са летни. Водят до различни места.
До чадърите на плажа, до коктейли с ярки цветове и замайващи имена.
До бистри поточета, които жизнерадостно извиват красиви мелодии.
До уханни рози.
До шумни главни улици, по които като пъстър водопад се изливат тълпи от смеещи се хора.
До места с незабравима гледка.
До хора с невероятно излъчване.
До неща, които не сме подозирали как ще ни променят.
До музика, която превръща деня в ярка дъга и ни кара да танцуваме от радост.
Лятото с неговите цветове, вкусове, мелодии, смехове, песъчинки в обувките, сламени шапки, закачливо понесени от вятъра и пясъчни замъци, смело очакващи следващата вълна.
Може би действително това е въпросът... Къде ще бъдеш през лятото?
Лятото отваря врати, пътища, възможности.
Раничката му е лека и удобна. Съдържа най-необходимото. Всичко друго е в плановете, настроението и близките, с които споделяме тези прекрасни неща.
Лято. Щастливо съжителство между лежерност, наслада и очакване всички следващи моменти да са още по-приятни.
Лятото идва и това е чудесно!
Автор: Даниела Иванова
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..