Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища

За изоставането на инфраструктурата на област Добрич се говори от години и отново от години се леят обещанията на политиците да се обърне повече внимание на Североизточна България. Реалността показва, че поетите ангажименти остават само във времето на предизборна кампания и веднага след нея Добруджа остава точно толкова в периферията на националната политика, колкото е била и при предходните управляващи. С течение на годините тази тенденция си личи все повече и резултатите от нея не закъсняха. Областта е без инвестиции, най-бързо обезлюдяващият се областен център е Добрич, населението намалява със скорост, отвеждаща областта сред челните позиции в страната, а свързаността и пътната инфраструктура са като огледало на безхаберието.

Протестите на жители на село Кардам са много и от години, но те едва ли са предполагали, че пътят от Генерал Тошево до ГКПП Йовково в средата на 2024 г. ще продължава да е в същото си окаяно състояние. 

Трудно може да се каже, че това е път, а това е входната врата към България. Пътят е и опасен. Защо е необходимо с протести да постигаме това, което ни се полага, това споделиха недоволните хора от Кардам през декември 2021 година.

Политическата си реторика върху този път тренираха десетки кандидати за народната любов, упражняваха се в обещания, в поети ангажименти, в осигуряване на пари, а влезли вече във властта много бързо намираха поредното оправдание защо хората трябва още да почакат. Жителите им обясняваха, че това е входът на България, че потокът от камиони е огромен, че опасностите са твърде много, но в крайна сметка с годините все повече хората се убеждаваха, че не са вход, а изход на страната ни. 

Много пъти стачкувахме, нито на йота не са ни удовлетворили желанията, казва разочарован мъж от Кардам три години по-късно.

Изключително важен за жителите на област Добрич е и друг участък от международния път 2-29 – Добрич – Варна. Многократно пътни експерти са сигнализирали, че този участък от 45 км е по-натоварен и от АМ Тракия, че е необходимо да се направи проект за неговото разширяване и той да е поне трилентов. Бърз преглед на местните медии ясно показва, че почти ежедневно по него има катастрофи. И отново се сипят обещания за високоскоростен четирилентов път, за ремонти, за какво ли не. От поне пет години единственото придвижване напред е отчетът на вече бившия областен управител на Добрич, който посочи, че средствата за проекта са осигурени или поне обещани. Но хората и на това са се наслушали.

Този път е с изключителна важност, част от международен коридор, трябва да има четири ленти. Трафикът е по-голям от този между София и Перник,  споделят запитаните за пътя Добрич – Варна. Те посочиха, че заради голямата  натовареност по него всеки ден има катастрофи.

Добруджа има две основни препитания – земеделие и туризъм. За какъв туризъм обаче можем да си говорим, когато всички пътища от областния център до морските градчета и курорти са отново в плачевно състояние. Дупка до дупка и кръпки, носещи спомените на години безхаберие. Всеки, който използва пътя от Добрич към магистрала Хемус през селата, вижда ясно разделителната линия на пътя при табелата, оказваща начало на област Варна. Вероятно една от причините все повече хора да предпочитат да поемат еднопосочно към други населени места, които не са най-отдалечени от централната власт. 
Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища и умира ли наистина последно надеждата чуйте в следващия материал на кореспондента ни Мая Щърбанова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Винаги верни!": Един ден с Морската пехота на Украйна

Получаваме първата локация малко след 9 сутринта. Два часа по-рано сме потеглили от Одеса към Миколаив.  „Момчетата молят да идем по-рано“, казва Саша, докато намества GPS-a за мястото, откъдето трябва да вземем връзката ни за деня – Костя. Момчетата са част от самостоятелна компактна механизирана-ремонтна част на 88-ми батальон на 35-та бригада на..

обновено на 02.07.24 в 15:07

Деца ще изваят пясъчни скулптури в Балчик

На 6 юли 2024г. (събота) на плаж "Двореца" между красивите морски вълни на град Балчик и "Тихото гнездо" - в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, Белият град ще бъде домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.  Фестивалът „Пясъчни творения” е безплатен за участие, целта му е да насърчи децата към изкуството и да..

публикувано на 02.07.24 в 12:20

Земеделски имот край Игнатиево е превърнат в сметище за строителни отпадъци

Земеделски имот край Игнатиево е превърнат в сметище заради нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци. За проблема алармира собственикът на терена Стамен Иванов. Купчината вече добива сериозни размери  - висока е над 15 метра, и има опасност да затрупа съседна къща, оплаква се Иванов. Освен към община Аксаково е подавал сигнали и на телефон 112...

публикувано на 02.07.24 в 14:30

Жителите на местността Добрева чешма няколко дни са без вода

Жителите на местността Добрева чешма край Варна съобщиха, че от миналия петък нямат вода и ситуацията е критична. Те казаха, че имат проблеми с водоснабдяването всяко лято, но такъв случай да нямат нито капка вода за толкова дълъг период досега не помнят. Опитите им да се свържат с оператор на дежурните телефони са били безуспешни, а никъде не е..

публикувано на 01.07.24 в 14:04
Плаж

Плаж „Черноморец“ – устроен за хора с двигателни затруднения

22 български плажа са отличени с престижния Син флаг за 2024 година. Един от тях е плаж Черноморец, който се намира близо до местността Ракитника. Международното отличие за чист и поддържан плаж получава за втора поредна година, каза за Радио Варна неговият управител Станко Стоянов. Наемат плажа преди около 4 години и с всяка година го..

публикувано на 01.07.24 в 07:30
Изгрев, Варна

Къде да посрещнем Джулай морнинг?

Готови ли сте за посрещането на поредното първоюлско утро? Село Камен бряг ще спази за поредна година традицията за посрещане на първото юлско утро. Неформалният празник Джулай морнинг / Юлско утро/ ще бъде предшестван от музикален рок маратон, организиран от Община Каварна. Концертът започва в 22.30 часа на 30 юни, като на сцената ще се..

публикувано на 29.06.24 в 15:09
Светите равноапостоли Петър и Павел

Празнуваме Петровден

На 29 юни Православната църква почита едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Най-важните обстоятелства от техния живот са описани в книгата "Деяния на апостолите" (Нов завет), а за апостол Петър четем и в евангелията. Петър се наричал отначало Симон и бил син на рибар от Витсаида Галилейска. Брат му..

обновено на 29.06.24 в 13:47