Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари: Нямаме информация от българските институции за забраната за улов на черни миди и рапани в Румъния

Снимка: БГНЕС

Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида. 

Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов. 

От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение. 

В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.

В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов. 

Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите. 

По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът  продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.

Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:







По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05

Росен Желязков: Недопустима е държавна намеса при тавана на цените

Премиерът Росен Желязков настоя, че пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи, съобщава БНР.  Отворът на министър председателя бе на въпрос от народния представител от "ДПС-Ново начало" Халил Летифов, който поиска..

публикувано на 07.02.25 в 12:34

Специалист: Парацетамолът, съчетан с алкохол, може да бъде пагубен за здравето ни

Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок". То е свързано с едно от най-общодостъпните лекарства - парацетамолът, и приемането му в големи дози. Подрастващите се състезават кой ще изпие повече таблетки. Предизвикателството е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнейджърите...

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Близо 36 хиляди чужденци са получили право да работят у нас през 2024-та

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година, предаде БНР, цитирайки Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много разрешителни са..

публикувано на 07.02.25 в 10:34

Възстановяваме до 200 лв. данък след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв...

публикувано на 07.02.25 в 10:14

Ресторант заменя премахнати заведения на плажа в "Аспарухово", чакат се резултатите от проверката на РДНСК

Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..

публикувано на 07.02.25 в 09:20