Варна е градът с най-много социални предприятия в страната. Това каза за Радио Варна Росица Пенкова, дългогодишен журналист, в момента старши-експерт „Европейски проекти“ в Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна. В момента социалните предприятия са 18 и в тях работят над 65 човека.
За първи път във Варна тези социални предприятия имат възможност да подават проектни предложения за финансиране от специален фонд създаден от местната община. От своя страна този фонд е единственият по рода си в Българияи беше гласуван от общинския съвет по предложение на Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна, който доби популярност и с краткото си название „фокус-точката“.
Фондът беше създаден с участието на представители на всички социални предприятия, като идеята беше самите те да определят какъв трябва да е той, за да работи в тяхна полза, обясни Росица Пенкова. Неговата цел е разгръщане на мрежата от предприемачи, които осигуряват работни места на хора от 12-те уязвими групи, описани в Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика. Общата сума за финансиране е 150 000 лв. и по него могат да кандидатстват само тези предприятия, които са вписани в Регистъра на социалните предприятия и реализират дейността си на територията на община Варна. Крайният срок за подаване на проектните документи е 28 юни, а условията са публикувани на сайта на община Варна.
Регионалният център за развитие на социалната икономика във Варна работи от една година и за това време успя да помогне за регистрацията на 21 социални предприятия в Североизточна България, каза още Росица Пенкова.
Тя подчерта, че основната цел на 7-членния екип е да осъществява безплатни консултантски, маркетингови и комуникационни услуги. Така например екипът свързва социалните предприятия с представители на бизнеса, за да поръчват определи продукти, които предприятието да произведе. Безплатна услуга, която фокус-точката предоставя е и дигитализацията, а в офиса на ул. „Цар Симеон Първи“ №26 има и доста техника, на която могат да се обучават – 3D принтери, 3D скенери, уточни Росица Пенкова.
По нейните думи:
„Планът за възстановяване и устойчивост, по който естествено ще се развиват Европа и България оттук нататък има два основни стълба – за единия много се говори и това е зелената икономика, но вторият е социалната икономика и той в България е малко „под сурдинка“. Изключително е развит в Европа. Например в една Франция, в една Белгия много се прави за първата описана в закона социално уязвима група – младежите без професионален опит до 29 години. Това също е социално слаба група. И те също могат да получат помощ от този закон и от фонда, ако се регистрират и направят социално предприятие, тъй като те са социално уязвими по смисъла на това, че губят трудови навици в един момент и отпадат от пазара на труда. Това е една перспектива, която мисля, че всеки от нас също забелязва и в България.“
Варна има две много големи социални предприятия, каза още Росица Пенкова. В тях работят по 15 човека. Едното е „Еко център“ и се занимава с озеленяване. В него работят хора с множество увреждания, които миналата година преминаха курс по озеленяване и в момента ги наемат хотели и институции за поддръжка на парково озеленяване.
Другото голямо социално предприятие е бистро „Академика“, с много добра кухня и много добър кетъринг, в което също работят хора с различни увреждания.
Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга". Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..
Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..
Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..
Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..
Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..
Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..
Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР. До това се стигна заради приетите в началото..