Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънски учен

Син рак ловят рибарите в Черно море


Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни  румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.

След 2000-та година румънските рибари започват да хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн. .  

Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им, допълни Господинов.

На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.

По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучния музей на РИМ-Бургас син рак е бил донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го е уловил в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ-Бургас екземплярът е бил донесен за препариране в музея.

Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна, Морската градина

Неделя ще е дъждовна

Ще е предимно облачно с почти повсеместни валежи, в Североизточна България на много места значителни, с гръмотевици. По-слаби ще са по Черноморието, особено по южното крайбрежие. Утре през деня валежите временно ще отслабнат. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, по Черноморието умерен от север-северозапад. Ще е хладно за края на май -..

публикувано на 24.05.25 в 17:10

Слънце, облаци и дъжд на 24 май

Ще има променлива облачност, сутринта повече слънце ще има над Югоизточна България и на места по крайбрежието. Постепенно от югозапад облачността ще се увеличава. По-късно следобед ще се развива купесто-дъждовна, главно във вътрешността на Североизточна България се очакват интензивни краткотрайни валежи с гръмотевици, временни усилвания на..

публикувано на 24.05.25 в 07:55

"Аз вярвам и помагам" дариха мобилен пункт за кръводаряване в Стара Загора

Създателят на благотворителната кампания "Аз вярвам и помагам" Владислав Николов връчи ключовете на втория в България специализиран мобилен пункт за кръводаряване в Стара Загора. Той бе дарен на Районния център по трансфузионна хематология в Стара Загора. Мобилният пункт  ще бъде в помощ на всички лекари, сестри и специалисти при изнесени кръводарителски..

публикувано на 23.05.25 в 13:19

Акция по кръводаряване се провежда днес в с. Тополи

Акция по кръводаряване се провежда днес от 10 до 14 часа пред хранителен магазин в с. Тополи.  Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева.  На всеки кръводарител ще бъде предоставена подкрепително тонизираща храна в размер на 8 лв и служебна бележка за ползване на отпуск. Инициативата е част от мащабната кампания в..

публикувано на 23.05.25 в 10:00

Играта и обичта към децата – разковничето в ограмотяването

Любовта е разковничето във всяка професия, така е и в учителството, и в ограмотяването на подрастващите. А когато това се отнася до най-мъничките, които все още трудно говорят и пишат, тя е в основата на всичко. Децата я усещат, попиват и връщат многократно към учителя със знания, внимание и желание за покоряване на нови върхове. Детелина..

публикувано на 23.05.25 в 10:00

Цветна красота във варненски квартал

В сърцето на квартал „Трошево“ във Варна между няколко панелни блока става нещо красиво. Там, където доскоро са властвали бурени и отпадъци, днес цъфти градина, създадена с грижа, въображение и… лични средства. Междублоково пространство на улица „Йордан Йовков“ прилича на малка ботаническа градина. А само до преди пет години..

публикувано на 23.05.25 в 07:46

Как да открием безопасни бебешки колички – съвети от експертите на Techko.bg

Най-важният фактор за всеки родител, който търси бебешки колички, е безопасността на детето му. За щастие съвременните модели включват множество системи за сигурност, надеждна конструкция и допълнителни функции, които да улеснят ежедневието ви. Но кое е най-важното, на което трябва да обърнете внимание, когато търсите безопасни бебешки колички?..

публикувано на 22.05.25 в 14:50