Единични екземпляри на син рак хващат рибари от България и Румъния. Това стана ясно на заседанието на Консултативния съвет за Черно море във Варна. Екзотичният вид ракообразно, произхождащ от източното крайбрежие на САЩ, се счита за инвазивен за нашите води. Ниската му популация все още не му позволява да се установи трайно в Черно море, но в Средиземно има голяма популация и е въпрос на време. Там вече той се счита за проблемен, защото е хищен вид. Това отбеляза един от водещите изследователи на морето в Румъния д-р Виктор Ница от Института Григор Антипа в Констанца. В Румъния за първи път е уловен през 1998 г., характерен за него са специфичният син цвят и големият му размер – стига до 25 см., допълни румънският изследовател на адаптацията на нови видове в Черно море, еутрофикация и екология на морето. Ница посочи и други типични за Средиземноморието и и Атлантика видове риби, които могат да се хванат, макари рядко в Черно море – Минокоп, Морска врана, Морска каракуда, Морска хиена, Ципура, Лаврак и Паламуд. Черно море придобива средиземноморски тип, заключава румънският учен.
След 2000-та година румънските рибари започват да хващат много повече екземпляри на син рак. За момента – ниските температури през зимата не му позволяват да се установи трайно по крайбрежието на България и Румъния. Но, трябва да го имаме предвид като инвазивен вид, защото високите температури и високите му запаси в Средиземно море, могат да доведат до миграцията му в Черноморския басейн. .
Син рак хващат и български рибари, но са единични бройки, потвърди и Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той отбеляза, че сам по себе си синият рак е много ценен като находка в рибарските мрежи, защото е с големи размери, а месото му е много вкусно. Все пак този вид е може да бъде проблем и за рибарите, защото потенциално може да разкъса мрежите им, допълни Господинов.
На латински името му - Callinectes Sapidus означава "красив вкусен плувец", което говори за добрите му вкусови качества.
По данни на Природонаучен музей-Бургас синият рак в Черно море за пръв път попада през 1968г., а второто му наблюдение е през 1984 г. В Природонаучния музей на РИМ-Бургас син рак е бил донесен за първи път през август 2006 г. Тогава рибар го е уловил в Бургаския залив и след проверка на РИОСВ-Бургас екземплярът е бил донесен за препариране в музея.
Морската вода се затопля вече по-рано, а това влияе на рибите, затова са необходими по-гъвкави политики по отношение на продължителността и началните дати на въвеждане на забраните за улов, целящи опазването на рибата докато се размножава, допълни Йордан Господинов.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Започна Парадът на планетите, астрономическото явление, при което няколко планети от Слънчевата система се подреждат от едната страна на Слънцето. 6 планети от Слънчевата система застават в една редица. Това каза астрономът Ева Божурова. Феноменът ще е удобен за наблюдение и в удобно време, не толкова късно през нощта. С телескоп или с бинокъл с..
Заявлението за издаването на Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) може да стане по два начина – подаване на гише или онлайн като електронна административна услуга чрез портала на електронното управление, уточняват от Здравната каса в отговор на запитване. Списъкът със 120-те пункта за приемане на заявление за ЕЗОК на Първа инвестиционна банка е..
Студенти от Института по кулинарни изкуства във Варна представиха днес иновативни идеи и интерпретации на традиционни ястия и продукти в рамките на изложбата „Иновация и креативност“. Солени хапки с пастърма и пармезан, сладко от еленски бут с чедър, протеинов студен чай с билки, лайм и мандарина, ликьор от локум - това са само част от..
10 % ръст на австрийските туристи, посетили Варна, са отчетени през изминалата година. Очаква се през лято 2025-а интересът на гостите от Австрия, посетили Варна с цел туризъм, да бъде засилен. Директните полети до австрийската столица са една от предпоставките за успех в това отношение, а от месец април още една авиолиния дава възможност за директни..
Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите. Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева..
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..