Бягство в друг свят. Такова е усещането във варненското село Радево. На хубаво място е разположено селото. Но ако искаш да стигнеш до него трудно ще го намериш, защото никъде по пътя Варна-Добрич няма табела, която да указва посоката. Ориентираме се по картата на България и gps-а в колата. До там гледката е красива, особено сега, когато има посеви и навсякъде е зелено, а небето се подготвя за поредната порция дъжд.
Село като в орехова черупка. Така го определиха местните жители. Намира се на 35 км. от Варна, стигаш до него в момент, в който вече си сигурен, че наоколо няма жива душа. Думата „няма“ е най-често използваната от местните. И има защо. Има кметство, но няма кмет. Има мобилни оператори, но няма добър обхват и интернет връзка. Няма църква, няма училище, няма детска градина, няма читалище, няма пенсионерски клуб, няма поща, няма редовен транспорт, няма лекар, няма полиция, няма и много жители в селото. По избирателен списък са точно 20 души. В действителност живеели около 60 човека.
Социалните връзки се случват в единствения магазин, който работи само три дни в седмицата от 8.30 до 12 часа.
Жените са дейните на село. Има и мъже, но били притеснителни, шегуват се половинките им.
Гласуват редовно, защото са убедени, че така трябва. Обаче не вярват на политиците. На местните – хич, а на европейските – още повече. Подобна „птица“ повече от три години не е стъпвала в селото. „Е, ако има да вземе нещо ще дойде, ама иначе…“ А то вече нищо не е останало за вземане.
От уважаемите кметове - малки, големи и още по-големи, искат да им оправят разбитите пътища и да окастрят избуялите храсти, треви и ниски клони на дървета от двете им страни, за да не си чупят колите. Да имат редовен транспорт, който в момента е само два пъти седмично – понеделник и петък, за да могат да отидат на лекар и магазинът да работи поне пет дни в седмицата, защото хляб им носят само веднъж седмично.
Знаят няколко от старите имена на селото, но не знаят историите за тях. Преди се е казвало Овнец, Кочак, Капитан Радево до днес, когато е останало само Радево. Според жените е на името на партизанин, който бил убит в селото. Има и паметник в негова памет в парка, но храстите и тревите в него бяха толкова избуели, че бързо се отказах да отида да го видя. Особено като ми казаха, че никога не е пръскано срещу кърлежи.
Липсата на лекари и здравни служби по селата може би най-много тежи на хората, които живеят в тях. Села с 1500 – 2000 души могат да си позволят лукса да имат доктор, като в село Любен Каравелово например, но в по-малките е абсурд. В Радево не помнят откога нямат лекар. Свикнали са да пътуват за лечение до Аксаково, но сега и това е трудно – защото няма транспорт. Имат си доктор Куин лечителката. Така казват на Ани, която е фелдшер и им е много ценна - тя е и лекар и медицинска сестра. Помага на всички, които потърсят помощ.
Животът на село е прекрасен, но не е за всеки. Знаят го най-добре тези, които живеят на село. Знаят го и управляващите, но отдавна са обърнали главите си в друга посока и отдавна не виждат какво се случва в селата. Така е по-удобно и по-лесно. Въпросът е докога? И за политика си говорихме, ама полза от приказки няма.
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..