Бягство в друг свят. Такова е усещането във варненското село Радево. На хубаво място е разположено селото. Но ако искаш да стигнеш до него трудно ще го намериш, защото никъде по пътя Варна-Добрич няма табела, която да указва посоката. Ориентираме се по картата на България и gps-а в колата. До там гледката е красива, особено сега, когато има посеви и навсякъде е зелено, а небето се подготвя за поредната порция дъжд.
Село като в орехова черупка. Така го определиха местните жители. Намира се на 35 км. от Варна, стигаш до него в момент, в който вече си сигурен, че наоколо няма жива душа. Думата „няма“ е най-често използваната от местните. И има защо. Има кметство, но няма кмет. Има мобилни оператори, но няма добър обхват и интернет връзка. Няма църква, няма училище, няма детска градина, няма читалище, няма пенсионерски клуб, няма поща, няма редовен транспорт, няма лекар, няма полиция, няма и много жители в селото. По избирателен списък са точно 20 души. В действителност живеели около 60 човека.
Социалните връзки се случват в единствения магазин, който работи само три дни в седмицата от 8.30 до 12 часа.
Жените са дейните на село. Има и мъже, но били притеснителни, шегуват се половинките им.
Гласуват редовно, защото са убедени, че така трябва. Обаче не вярват на политиците. На местните – хич, а на европейските – още повече. Подобна „птица“ повече от три години не е стъпвала в селото. „Е, ако има да вземе нещо ще дойде, ама иначе…“ А то вече нищо не е останало за вземане.
От уважаемите кметове - малки, големи и още по-големи, искат да им оправят разбитите пътища и да окастрят избуялите храсти, треви и ниски клони на дървета от двете им страни, за да не си чупят колите. Да имат редовен транспорт, който в момента е само два пъти седмично – понеделник и петък, за да могат да отидат на лекар и магазинът да работи поне пет дни в седмицата, защото хляб им носят само веднъж седмично.
Знаят няколко от старите имена на селото, но не знаят историите за тях. Преди се е казвало Овнец, Кочак, Капитан Радево до днес, когато е останало само Радево. Според жените е на името на партизанин, който бил убит в селото. Има и паметник в негова памет в парка, но храстите и тревите в него бяха толкова избуели, че бързо се отказах да отида да го видя. Особено като ми казаха, че никога не е пръскано срещу кърлежи.
Липсата на лекари и здравни служби по селата може би най-много тежи на хората, които живеят в тях. Села с 1500 – 2000 души могат да си позволят лукса да имат доктор, като в село Любен Каравелово например, но в по-малките е абсурд. В Радево не помнят откога нямат лекар. Свикнали са да пътуват за лечение до Аксаково, но сега и това е трудно – защото няма транспорт. Имат си доктор Куин лечителката. Така казват на Ани, която е фелдшер и им е много ценна - тя е и лекар и медицинска сестра. Помага на всички, които потърсят помощ.
Животът на село е прекрасен, но не е за всеки. Знаят го най-добре тези, които живеят на село. Знаят го и управляващите, но отдавна са обърнали главите си в друга посока и отдавна не виждат какво се случва в селата. Така е по-удобно и по-лесно. Въпросът е докога? И за политика си говорихме, ама полза от приказки няма.
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..