Книгата "Античните надписи на Дионисопол" - научно издание, което променя и обогатява историята за античния град Дионисопол (дн. Балчик), беше представена снощи в Художествената галерия на Белия град. Книгата е с автор Николай Шаранков - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", научни рецензенти проф. дфн Мирена Славова и доц. д-р Пепа Лунгарова, научен редактор проф. дин Диляна Ботева-Боянова, университетско издателство "Св. Климент Охридски", със съдействието на Исторически музей-Балчик. Книгата е безценно помагало по антична култура, разкрива допуснати грешки и заблуди през годините. Съществена роля в изследването играят епиграфските паметници, открити преди 17 години в храма на Кибела в Балчик.
„Задачите на автора са да издаде пълен корпус на античните надписи от Дионисопол и да ги подложи на езиковедски и ономастичен анализ. Неминуемо покрай всичко това той навлиза в сложната проблематика за историята на този град, неговата религия, административно устройство и дипломация. Още в увода се открояват някои от най-съществените приноси на труда. Към досега публикуваните 37 надписа д-р Шаранков заявява, че публикува нови 43, като включва в корпуса и шест латински надписа, а също и намерените шест extra fines. Всички надписи (с малки изключения) са видeни ex autopsia, което довежда до множество ревизии на вече публикуваните надписи.
Книгата на д-р Шаранков се явява отлична отправна точка за изучаването на античната история на Балчик и задава модела за подобен научен труд. Тя е еднакво интересна и за специалистите, и за любознателните дионисополци, днешните жители на Балчик. Богати със своето минало, им пожелавам да имат куража да живеят и да развиват своя град към благоденствие, в което личните и обществените постижения да вървят ръка за ръка, както в античния Дионисопол“ – заяви на представянето в Белия град проф. Мирена Славова.
За своето изследване Николай Шаранков използва 86 епиграфски паметника, от които 35 са от храма на понтийската майка на боговете Кибела от Дионисопол. "Това е един нов прочит, който би променил историята на античния град и да бъде част от цялата история на град Балчик. Нашият град заслужава такава история да бъде написана. Надявам се на колегите, защото една такава история не се пише от един човек“ – приветства събралите се историци и граждани домакинът на представянето Радостина Енчева – директор на Исторически музей Балчик
„Досега се приемаше, че Дионисопол е милетска колония, но в единствения достигнал до нас декрет от класическата епоха виждаме дорийска или атическа фонетична особеност, а в един ранноелинистически официален надпис е употребена дорийска форма - нещо неочаквано за една милетска колония, която би трябвало да си служи с йонийския диалект“ – твърди Шаранков.
В книгата е разгледано и отношението между двете имена на града Круни и Дионисопол, като са ревизирани досегашните схващания по въпроса. Потвърждава се тезата на проф. Димитър Бояджиев за огромната значимост на Дионисопол.
Името на града Дионисопол идва от поминъка – лозарството
Шаранков подкрепя тезата, че първото име на града е Круни (Извори), което скоро след това се преименува на Дионисопол. По-скоро измислица е твърдението, че морето е изхвърлило статуя на бог Дионис, защото тази легенда се разказва и за същия град в Турция. По-вероятно е свързано с основния поминък на района – лозарството. Открити надписи потвърждават значението на лозарството. В един от тях се разчита как местен жител е решил да дари на богинята Кибела своите лозя и работилница и средствата от тях да се използват за провеждането на празниците и през пролетта.
В изследването се напомня и за една непопулярна в нашата историография карта от Средновековието – унищожена през Втората световна война, но със запазени фотографии. Тя показва кои са важните черноморски градове – на нея се виждат Бакхис (името на Дионис, преведено на латински), и още три града – Константинопол, Месембрия, Одесос – това са били за автора най-важните градове" – обясни Николай Шаранков.
Проучването на надписи на Дионисопол започва още през 19.век, по време на Руско-турската война, 1828-29 год. През 1940 година са изнесени част от надписите в Румъния. Има сведения в румънски публикации за откривани интересни надписи в Балчик, чиито следи се губят.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..