Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В общини в Добричко разясняват как се кандидатства по европроекти

Информационна обиколка на тема „Актуални възможности за финансиране с европейски средства 2024“ започна тази седмица по общините в Добричка област, организирана от Информационния център, създаден за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.

Вчера и днес в Каварна и Балчик, а на 26 юни в Шабла (10.30 ч. заседателната зала на Община Шабла), на 28 юни от 11.00 часа в Община Тервел, на 1 юли в Крушари пред Общината от 10.00 часа. Също от 10.00 часа на 3 юли е разяснителната среща в Генерал Тошево в администрацията.


Всяка инвестиция трябва да има устойчивост поне 3 години, затова много добре трябва да се премисли, преди да се кандидатства, подчерта експертът Искра Димова. Тя даде за пример с възможността за финансиране на онлайн магазин.


Подробностите, които дават специалистите, са за възможното финансиране на образователни институции, свързани с интеркултурното образование, подобряване на достъпа до образование и обучение; към работодатели, фирми и занаятчии за подобряване на уменията на служителите и работниците си, осигуряване на заетост и подобряване на производствената дейност; земеделски производители и фирми от селските райони за модернизация и повишаване на конкурентоспособността им; заети лица за включване в обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и обучени по компетентности; проектни идеи на други заинтересовани лица.


Участващите на срещата получават информационни материали, а работещите в Областния информационен център напомнят, че кандидатстването е онлайн чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН 2020), за което оказват подкрепа, но не и за изготвяне на проектното предложение.


Възможностите по Програма за развитие на селските райони разясни експертът Михаела Козовска. Планира се прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство по подмярка „Инвестиции в земеделски стопанства“ – бюджетът е близо 98 млн.лв. Целта е повишаване конкурентоспособността на земеделието в България чрез опазване на компонентите на околната среда, изразено в повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство. Допустими са: земеделски стопани или техни групи, които са регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца, като финансовата помощ може да е минимално/максимално 29 337/ 880 110 лева, а съфинансирането е 50 процента. Допустимите разходи: поливни инсталации, съоръжения за съхраняване на вода, технологии за пестена на вода, автоматизирани системи за поене, инсталации за подобряване качеството на входящи води, фотоволтаични системи; нематериалните допустими инвестиции са в софтуер, лицензи и др.подобни.


Близо 53 милиона лева е бюджетът за целевия прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително и ВЕИ по подмярка „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ . Тук минималният и максимален размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 /1.369 млн.лв., като съфинансирането е до 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Допустимите разходи са за пречиствателни съоръжения, третиране на отпадъци, инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление, съоръжения за локално съхранение на енергия (батерии), машини за производство на горива от биомаса.


Агенцията по заетостта чрез Бюро по труда – Добрич също представя възможностите за усвояване на европейски средства по програма „Развитие на човешките ресурси“. По електронен път с подаване на заявление могат да бъдат получени ваучери за обучения. На страницата на Агенцията са описани подробностите. 


Още две програми презентираха експертите – трансграничната програма „Интеррег“, по която е задължително съвместната работа между партньори от България и Румъния в граничните райони, както и Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 год. и процедурите по нея – окончателно преустановяване на риболовни дейности; подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова; специфично оборудване на риболовния кораб; подобряване инфраструктурата на рибарските пристанища, борси и лодкостоянки; планове за производство и предлагане на пазара; аквакултури, предоставящи екологични услуги; преработка на продукти от риболов и аквакултури; иновации в аквакултурите; изпълнение на стратегии за местно развитие; морско наблюдение.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ-Варна откри отклонения в качеството на питейната вода в хотел в Златни пясъци

Отклонения в един от водоизточниците в курорта "Златни пясъци" са отчетени от Регионалната здравна инспекция във Варна , сочат резултати от мониторинга за качеството на питейната вода в областта за периода 16-30 юни 2025 г. Според данните на РЗИ проба, взета от хотел в курортния комплекс, не отговаря на изискванията, като е отчетено високо микробно..

публикувано на 04.07.25 в 20:00

Извънредни мерки заради неработещи климатици във влаковете с германски вагони до Варна, Бургас, Русе и София

Във влаковете до Бургас, Варна, Русе и обратно до София, където има от германските вагони втора ръка, в които климатиците не работят, ще се прикачва допълнителен вагон, на който прозорците се отварят. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, цитиран от БНР.  Освен това във всеки такъв влак ще пътува техник,..

публикувано на 04.07.25 в 19:35

Откриха разширената търговска зона на Терминал 2 на Летище Варна (СНИМКИ)

Разширената открита търговска зона от Западната страна на Терминал 2 на летище Варна, която предоставя уникално усещане за простор и зеленина, съвместно с новоизградени търговски площи и изходи за отвеждане на пътниците, беше официално открита днес. На церемонията присъства р ъководството на фирмата-оператор, областният управител проф. Андрияна..

публикувано на 04.07.25 в 19:15

35 ухапани от кърлежи във Варна за седмица

Ръст на ухапванията от кърлежи отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна. 35 са ухапаните от кърлеж лица между 27 юни и 3 юли, а през миналата седмица за същия период случаите са 16.  Втората обработка срещу кърлежи се провежда по график от средата на миналия месец. До днес се пръскат със специализирани препарати детските и спортни площадки,..

публикувано на 04.07.25 в 18:33

От 8 юли: Възстановяват маршрута на автобусите 23 и 30 по улица "Прилеп"

С въвеждането на постоянна организация на движение по улица „Прилеп“, от 8 юли, вторник, ще бъде възстановено обслужването на автобусна линия № 23 по маршрута Варна – Каменар и на автобусна линия №30 от „Бриз“, до с.о. „Добрева чешма“. Автобусите бяха спрени в продължение на близо две години заради ремонтните дейности. Улица „Прилеп“ вече е напълно..

публикувано на 04.07.25 в 17:07

Варна - с най-високи резултати след София на матурите след 7. клас

Варна е сред лидерите по високи резултати на матурите след седми клас, сочи анализ на Министерството на образованието и науката. Най-високият среден резултат по региони на изпитите по български език и литература тази година е в София-град, следван от Варна и Смолян. Най-ниски оценки на матурата по БЕЛ има в Разград, Кърджали и Сливен.  Математиката..

публикувано на 04.07.25 в 16:40

Във Варна наградиха абитуриентите с най-високи резултати на матурите тази година

86 абитуриенти с най-високи резултати на държавните зрелостни изпити във Варна и региона бяха наградени с грамоти и почетни значки на официална церемония днес  от д-р Ирена Радева - началник на Регионалното управление на образованието, и от проф. Андрияна Андреева - областен управител на Варненска област. На събитието в двора на Археологическия..

публикувано на 04.07.25 в 16:25