Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подаръци на Тодор Живков са изложени в РИМ-Варна

Единствена по рода си колекция може да разгледат варненци и гости на града в Регионалния исторически музей. Тя включва подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът е 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300-годишнината на българската държава през 80-те. 

Преди 61 години Валентина Терешкова става първата жена, летяла в Космоса. Няколко месеца след това тя стъпва на българска земя заедно с пилота-космонавт Валери Биковски. Посрещането ѝ е тържествено.

При срещата си с държавния глава на страната Тодор Живков Терешкова му подарява кутия от лаково дърво, в стил Федоскино. Може да я видите в Археологическия музей във Варна. 


Част е от гостуващата изложба „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“ на Историческия музей в Правец. Колекцията включва картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на известни културни ценности, копия от антични предмети.

"Те са от различни краища на света и всеки от тях представя стила на населеното място, нравите на епохата, наистина носи полъх от мястото, откъдето идва", казва Златка Антова, която завежда отдела по „Най-нова история“ в Регионалния исторически музей във Варна.

В изложбата са представени - освен подаръци, които Тодор Живков е получавал в качеството си на държавен глава, като например интересна кана, подарена от външния министър на СССР Едуард Шеварднадзе.


Така и лични, за негови юбилеи, от различни места като писалищен комплект, който е подарен на Тодор Живков за 50-годишнината му от ЦК на БКП.

В изложбата е включен и подарък от Окръжния комитет на БКП – Варна: голям плакет със символите на града.


По повод 280-годишнината от Чипровското въстание Живков е получил килим от емблематичния град.


Вниманието привличат и два експоната, които отдалеч може да сбъркате с картини:

"Изключително красиви, фини като изработка, гоблен „Тигър“, който е подарък от Китай и гоблен „Паун, който е подарък от Индия. Той е релефен, малко по-различна техника е, не е точно като на тигъра. Изключително красиви. И двата отдалеч изглеждат като нарисувани, а всъщност са бродирани," обяснява Златка Антова. 

В изложбата ще видите произведения от кристал, слонова кост, порцелан, желязо, мед, сребро, позлата, дърво, кожа, инкрустирани със скъпоценни камъни, предмети, носещи белезите на националната и културна идентичност на всяка нация.

Колекцията е предоставена на музея в Правец от резиденция Бояна за експониране и временно съхранение. 

Имате достатъчно време да я видите, ще остане в Археологическия музей във Варна до 10 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна откриха 42-рия фестивал на българския игрален филм "Златна роза"

Във Варна днес бе открит 42-рият фестивал на българския игрален филм "Златна роза".  "Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“ Събитието продължава до 26 септемри и представя на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 21:11

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26

"Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна

Българският игрален филм „Не затваряй очи“ е един от акцентите на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна през тази година. Филмът е създаден през 2024 по едноименния роман на Мартин Ралчевски, който е и негов сценарист. „Не затваряй очи“ се представя като начало на българското православно кино и като „Филм за силата на вярата, любовта и..

публикувано на 19.09.24 в 14:24

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

публикувано на 19.09.24 в 07:03

Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ представя разнообразна селекция от филми, дискусии, книги и инициативи за млади творци 42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 06:47

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08