Традиционният туристически поход по морския бряг, организиран от Туристическо дружество “Черноморски простори“, ще се проведе от 13 до 17 юли за 26-а поредна година. Това каза за Радио Варна Атанас Сивков, председател на дружеството. До момента участие са заявили около 70 души от цяла България на възраст от 7 до 70 години.
Отправната точка е палатков бивак в с. Шкорпиловци. От там са обособени няколко маршрута – Бяла, Голица, Самотино, Кара дере, устието на р. Камчия и обратно. На 15-и юли е предвидена Нептунова вечер, в която туристите, които за първи път се включват в похода, ще получат морско кръщение с морски имена.
Всеки път туристически поход по морския бряг се превръща в среща на хора с различни професии и интереси, но с общи и вълнуващи преживявания, сподели организаторът. През годините най-малките участници са били деца на 5 години, а най-възрастните на 80+. Атанас Сивков се радва най-много, когато в похода има семейства с деца. Самият той ще бъде там с неговите деца и внуци.
Всеки приключенец обичащ природата може да участва, дори и в последната минута да дойде когато е тръгването, пак ще го приемем, каза още председателя на „Черноморски простори“.
Тръгването от Варна е на 13-и юли в 8.00 ч. от обръщача на тролеите на ЖП гарата, където е осигурен превоз до Бяла с автобус. Откриването на похода е в 10.00 часа с поднасяне на цветя на паметника на Щерьон войвода в центъра на Бяла. И това е второто място, откъдето можете да се включите в похода. От там се тръгва пеша до бивака в Шкорпиловци, като тежкия багаж се извозва с автобус.
Основното, което туристите трябва да си носят са палатка и спални чували. Задължително да си вземат и лекарства, ако пият някакви, както и препарати срещу ухапвания от комари, съветва Атанас Сивков. Като цяло походите са организирани в близост до населени места, така че , ако някой е забравил нещо, да може да си го набави.
В основата на този поход, който се провежда 26-а поред година, е опазването на природата. Организаторът сподели, че през години до днес местата, които посещават не са същите. Сега са доста по-замърсени, защото винаги има хора по тях, но не почистват след себе си. Доста често се е случвало туристите от похода да събират и изхвърлят боклуците на туристите преди тях. Морето също „връща“ изхвърлените от човека боклуци на брега. Микросметища са образуват в заливите, където не плажуват хора, но морските течения ги събират на куп, каза още Атанас Сивков.
Доста боклук обикновено има и в района на Кара дере, където плажът и морето са чисти, но на местата, където спят почиващите се събират купища отпадъци.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..