Традиционният туристически поход по морския бряг, организиран от Туристическо дружество “Черноморски простори“, ще се проведе от 13 до 17 юли за 26-а поредна година. Това каза за Радио Варна Атанас Сивков, председател на дружеството. До момента участие са заявили около 70 души от цяла България на възраст от 7 до 70 години.
Отправната точка е палатков бивак в с. Шкорпиловци. От там са обособени няколко маршрута – Бяла, Голица, Самотино, Кара дере, устието на р. Камчия и обратно. На 15-и юли е предвидена Нептунова вечер, в която туристите, които за първи път се включват в похода, ще получат морско кръщение с морски имена.
Всеки път туристически поход по морския бряг се превръща в среща на хора с различни професии и интереси, но с общи и вълнуващи преживявания, сподели организаторът. През годините най-малките участници са били деца на 5 години, а най-възрастните на 80+. Атанас Сивков се радва най-много, когато в похода има семейства с деца. Самият той ще бъде там с неговите деца и внуци.
Всеки приключенец обичащ природата може да участва, дори и в последната минута да дойде когато е тръгването, пак ще го приемем, каза още председателя на „Черноморски простори“.
Тръгването от Варна е на 13-и юли в 8.00 ч. от обръщача на тролеите на ЖП гарата, където е осигурен превоз до Бяла с автобус. Откриването на похода е в 10.00 часа с поднасяне на цветя на паметника на Щерьон войвода в центъра на Бяла. И това е второто място, откъдето можете да се включите в похода. От там се тръгва пеша до бивака в Шкорпиловци, като тежкия багаж се извозва с автобус.
Основното, което туристите трябва да си носят са палатка и спални чували. Задължително да си вземат и лекарства, ако пият някакви, както и препарати срещу ухапвания от комари, съветва Атанас Сивков. Като цяло походите са организирани в близост до населени места, така че , ако някой е забравил нещо, да може да си го набави.
В основата на този поход, който се провежда 26-а поред година, е опазването на природата. Организаторът сподели, че през години до днес местата, които посещават не са същите. Сега са доста по-замърсени, защото винаги има хора по тях, но не почистват след себе си. Доста често се е случвало туристите от похода да събират и изхвърлят боклуците на туристите преди тях. Морето също „връща“ изхвърлените от човека боклуци на брега. Микросметища са образуват в заливите, където не плажуват хора, но морските течения ги събират на куп, каза още Атанас Сивков.
Доста боклук обикновено има и в района на Кара дере, където плажът и морето са чисти, но на местата, където спят почиващите се събират купища отпадъци.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..