Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесовъди: Трябва ни сериозна зима, за да уморим "чужденците"

Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми, които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите им се хранят под дървесната кора, а авиопръскането срещу тях е скъпо действие, защото поясите са линейни обекти с малка ширина, покрай тях има стълбове високо напрежение.

Трябва ни сериозна зима, която да умори „чужденците“, да се задържи по-дълго сняг, тъй като и дъждовете са под нормата, обясняват специалистите, че сушата стои в основата на новите вредители.

Цикадите са насекоми от разред полутвърдокрили, срещани по целия свят. Хранят се като пият растителен сок от различни видове дървета, като дъб, кипарис, върба, ясен и явор. Познати са заради необикновено силния звук, който мъжките екземпляри произвеждат. За разлика от щурците, които произвеждат звук чрез стридулация, цикадите използват специфични екзоскелетни резониращи органи, наречени тимбали. Звукът им достига сила до 120 dB, един от най-силните сред насекомите и би могъл да оглуши човек, ако е в непосредствена близост до ушите му.

Все по-осезаеми са и в градски условия.

От общинско предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство" отчитат и друг вид пандемия – корояд, който унищожава черноборовите насаждения и смърча. Развива се много бързо заради топлия климат и напада иглолистните растения, които са сухоустойчиви и добре се развиват на балчишка почва. След корояда влиза в действие микрогъба, която доубива дърветата. „Масово в Балчик големи смърчове на 50-60 години са заразени и ако няма продължителна зима, за 4-5 години в Балчик ще изчезнат“ – коментира главният озеленител Мариян Цветков. Специалистът посочи още, че по подобен начин умира полският бряст в Балчик, увреден от вид гъба, дошла от Западна Европа. „За съжаление, в Балчик вековни дървета, удържали превратностите на времето, за месец и половина се унищожават от тази гъба, известна като „холандска болест“. Дърво, което тежи около 5 тона“. Вчера от силния вятър са отстраняване полусчупени клони и изсъхнали дървета.

Наблюденията на специалиста от последните 30 години са, че все по-инвазивни видове се заселват по нашите ширини и трайно изместват досегашните. Така ще се случи и със селското стопанство, смята Мариян Цветков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11

Варненци газят в наводнени и кални подлези

"Снимаш ли?", ме пита възрастен мъж с колело, който видимо се прибира от Морската градина през подлеза до Детския кът.  "Да.", отговорих.  "Снимай, а след това качи в интернет, че да го видят всички.", отвърна той и мина през подлеза карайки колелото си. Така си спести калните обувки и мокрите крака. Но не и хората, които вървят пеша...

публикувано на 11.09.24 в 18:20

Умения за спасители демонстрираха варненски младежи

Състезание по водно спасяване "Млад спасител - 2024" се провежда на Южния плаж във Варна, под басейн „Приморски“. В това 11-то издание на издание на националното състезание участват 86 деца и младежи  на възраст от 11 до 17 години , разпределени във възрастови групи. Дисциплините са четири -  200/400 метра  плуване в открити води, плажни..

публикувано на 11.09.24 в 12:28

Дъждовно време в сряда

Днес ще е предимно облачно с валежи от дъжд, придружени от гръмотевици. На места ще има по-значителни сумарни количества. Следобед валежите ще отслабнат, а облачността ще се разкъса. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и югоизток, който постепенно ще се преориентира от запад-северозапад. По време на валеж е възможно временно, но рязко усилване на..

публикувано на 11.09.24 в 05:53

Норвежки журналисти подготвят предаване за Варна и Българското Черноморие

Норвежки журналисти са на обиколка на  Българското Черноморие, за да съберат материал за предаване и печатни издания, които ще рекламират страната ни на север, като атрактивна туристическа дестинация, съобщават от общинския пресцентър. Заместник-кметът по туризма Снежана Апостолова посрещна гостите във Варна.  Посещението е организирано от..

публикувано на 10.09.24 в 16:30

Няма основание да се повишава цената на кафето

Ритуалът с пиенето на кафе, свещен момент за милиони хора по света, става все по-скъпо удоволствие.  През последните години цената на кафето се повиши значително, предизвиквайки безпокойство както у потребителите, така и сред компаниите в сектора.  Опасенията са, че тази възходяща тенденция ще продължи заради климатичната криза, която..

публикувано на 10.09.24 в 09:35