Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми, които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите им се хранят под дървесната кора, а авиопръскането срещу тях е скъпо действие, защото поясите са линейни обекти с малка ширина, покрай тях има стълбове високо напрежение.
Трябва ни сериозна зима, която да умори „чужденците“, да се задържи по-дълго сняг, тъй като и дъждовете са под нормата, обясняват специалистите, че сушата стои в основата на новите вредители.
Цикадите са насекоми от разред полутвърдокрили, срещани по целия свят. Хранят се като пият растителен сок от различни видове дървета, като дъб, кипарис, върба, ясен и явор. Познати са заради необикновено силния звук, който мъжките екземпляри произвеждат. За разлика от щурците, които произвеждат звук чрез стридулация, цикадите използват специфични екзоскелетни резониращи органи, наречени тимбали. Звукът им достига сила до 120 dB, един от най-силните сред насекомите и би могъл да оглуши човек, ако е в непосредствена близост до ушите му.
Все по-осезаеми са и в градски условия.
От общинско предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство" отчитат и друг вид пандемия – корояд, който унищожава черноборовите насаждения и смърча. Развива се много бързо заради топлия климат и напада иглолистните растения, които са сухоустойчиви и добре се развиват на балчишка почва. След корояда влиза в действие микрогъба, която доубива дърветата. „Масово в Балчик големи смърчове на 50-60 години са заразени и ако няма продължителна зима, за 4-5 години в Балчик ще изчезнат“ – коментира главният озеленител Мариян Цветков. Специалистът посочи още, че по подобен начин умира полският бряст в Балчик, увреден от вид гъба, дошла от Западна Европа. „За съжаление, в Балчик вековни дървета, удържали превратностите на времето, за месец и половина се унищожават от тази гъба, известна като „холандска болест“. Дърво, което тежи около 5 тона“. Вчера от силния вятър са отстраняване полусчупени клони и изсъхнали дървета.
Наблюденията на специалиста от последните 30 години са, че все по-инвазивни видове се заселват по нашите ширини и трайно изместват досегашните. Така ще се случи и със селското стопанство, смята Мариян Цветков.
Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
От 2 април до 21 май 2025 г. (всяка сряда и всяка събота) за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Балчик организира обучение на граждани и гости на гр. Балчик, които имат желание да получат базова подготовка за действия при подпомагане органите за ПБЗН при ликвидирането на горски и полски..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора. Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..
Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas. Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..